Dünya Haberleri

  Şaşkın mülteciler uzay üssüne çıktı

  Hürriyet Haber
  08.07.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  15'i Çinli, biri Jamaikalı kaçak mülteci, binlerce millik ABD kıyılarında sanki başka yer yokmuş gibi, sıkı güvenlik önlemleriyle korunan Florida'daki NASA'ya ait Cape Canaveral Uzay Üssü'nün plajına çıkınca enselendiler.

  Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin, son derece sıkı güvenlik önlemleriyle korunan Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nün plajına çıkan 16 kaçak mülteci, herkesi şaşırttı.

  Hepsi de Çin'in Fukien eyaletinden 15 Çinli ile bir Jamaikalıdan oluşan kaçak mülteci grubu, her köşesi nöbetçilerle dolu olan plaja çıkıp, bitkin bir biçimde kuytu bir köşeye kendilerini attılar. Kendilerini gören bir nöbetçiye yaklaşan gruptan iki mülteci, cep telefonunu istediler. Nöbetçi cep telefonuna uzanırken, iki mülteci kaçmaya başladı.

  ANINDA ENSELENDİLER

  Kaçarak tüm plaja dağılan sekiz erkek ile sekiz kadından oluşan mültecileri yakalamak, birkaç saati aldı.

  Amerikalı güvenlik yetkilileri, Jamaykalının, mültecileri kaçak olarak ülkeye sokmak isteyen şebekenin bir elemanı olabileceğini belirttiler. Çinlilere, Çince bilen bir Uzay Üssü çalışanı tercümanlık yapıyor. Kıyıda herhangi bir tekne bulunmadı.

  ÇOK KORKUYORLAR

  Üssün güvenlik şefi Calvin Burch, ‘‘bu insanlar dünyadan habersiz. Belki de, kendilerini bu ülkeye sokacak kişilere çok miktarda para ödediler. Belli ki çok korkuyorlar ve bir ihtimal, bu nedenle nereden geldiklerini ve nereye gitmeyi amaçladıklarını söylemiyorlar. Tekneleri, kıyı açıklarında alabora olmuş olabilir. Zorda olan insanlar, zor şeyler yaparlar. Daha iyi yaşam koşullarına kavuşmak için ABD'ye geldiklerini sanıyoruz’’ diye konuştu.

  Sınır polisine teslim edilen kaçaklar, en kısa zamanda Göçmen Bürosu'na görderilecekler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı