Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saşkın İtalyanlar

  Hürriyet Haber
  30 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2000 - 00:01

  Norveç yerine İsveç'e gittiler

  İtalya, NATO tatbikatına katılacak askerlerini Norveç yerine NATO üyesi olmayan İsveç'e yolladı. İtalyanlar olayı ‘affedilmez hata’ olarak niteleyip alaya aldı.

  Kelime benzerliği

  İtalyan Alp topçu birliğine mensup 116 asker, cumartesi günü Norveç'in Kristiansand kentinde yapılacak NATO tatbikatına katılacaktı. İtalyan Savunma Bakanlığı, askerleri sevketmek için özel bir havayolu şirketinden uçak kiraladı. Ancak uçağa binen İtalyan askerler, kendilerini Norveç yerine NATO üyesi olmayan İsveç'in Kristianstad kentinde buldular.

  540 km'lik hata

  Tüylü Alp şapkalı İtalyan askerlerini karşılarında gören İsveç gümrük memurları ilk anda ne olduğunu anlayamadı. Sonuçta askerlerin 540 km uzaklıktaki Norveç'in Kristiansand kentine gitmek istedikleri, yanlışlıkla bu ülkeye geldikleri anlaşıldı. İtalyan ordusunun ‘eskimiş’ imajından kurtulmaya çalışırken başına gelen bu olay sıkıntı yarattı.

  Özür değil

  Yanlışlığın pilot hatasından kaynaklanmış olabileceği söyleniyor. İtalyan Corriere della Sera Gazetesi, ‘Anlaşılan İsveç’in NATO üyesi olmadığı askerlerin de aklına gelmedi. Kristiansand ile Kristianstad birbirine çok benziyor olabilir, ama bu da İtalya'nın yanlışlıkla İsveç'e çıkartma yapmasına bir özür oluşturmaz' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı