« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şaşkın bu hakemler

Altay-Kasımpaşa A2 Ligi maçında Altay’dan Güneş ile Mert’e sarı kart çıkaran hakem Faruk Uslu, raporunda bu kartları Kasımpaşa’ya yazdı. Hatasını anlayan Uslu, yetkililere haber vermeden yeni rapor yazınca, yardımcılarını da yaktı.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
ŞAŞKIN hakemlere ağır ceza geldi. Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, yönettiği maçta gösterdiği sarı kartları yanlış takıma yazan ve bu durumu federasyondan gizlemeye çalışan hakem Faruk Uslu’ya 2 ay, yardımcıları Abdurrahman Koyuncuoğlu ve Hakan Ülker’e ise 45’er gün hak mahrumiyeti cezası verdi.

Önce yanlış yazdı

30 Ağustos’ta, İzmir Torbalı Stadı’nda oynanan ve 2-0 Kasımpaşa’nın galibiyeti ile biten Altay-Kasımpaşa A2 Ligi karşılaşmasında Altay’dan Güneş Can Görgülü ile Mert Harun Köroğlu sarı kart gördü. Ancak hakem Faruk Uslu karşılaşma sonrası bu kartları Kasımpaşa takımı adına yazdı. Hata yaptığının farkına varamayan ve yardımcıları tarafından da uyarılmayan Uslu, yanlış bilgilerin yer aldığı raporunu internet aracılığıyla Futbol Federasyonu’na iletti.

Hatasını anladı

Faruk Uslu hatasının daha sonra farkına vardı ve yeni bir form doldurdu ve raporun doğru halini federasyona internet yoluyla bir kez daha gönderdi. Uslu, bunları yaparken, Futbol Federasyonu ya da Merkez Hakem Kurulu görevlilerine bilgi verme gereği duymadı.

Fakat maç raporlarını inceleyen Futbol Federasyonu’nun görevlileri, gönderilen iki ileti arasındaki çelişkiyi farkedince durum araştırıldı. Alınan bilgiler doğrultusunda da soruşturma açıldı. Hakem Faruk Uslu ve yardımcıları Abdurrahman Koyuncuoğlu ile Hakan Ülker, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na gönderdikleri savunmada hatayı açık bir şekilde dile getirdiler.

Ağır cezalar verildi

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu da, hakemlerin sarı kartları yanlış takıma yazmalarının yanı sıra, konu hakkında federasyona bilgi vermemeleri ve durumu gizlemeye çalışmaları nedeniyle ağır bir yaptırıma gidilmesini kararlaştırdı. Kurul, maçı yöneten Faruk Uslu’ya 60 gün, yardımcıları Abdurrahman Koyuncuoğlu ile Hakan Ülker’e ise 45’er gün ceza verdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz