« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şaşırtan liste

Eleştirilerin odağında yer alan Bülent Demirlek, Vedat Yüksel ve Cemal Gemici, FIFA hakem listesinde kendilerine yer buldu.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
FUTBOL Federasyonu tarafından 2008 FIFA hakem listesi açıklanırken, FIFA kokartlı hakemlerden Kuddusi Müftüoğlu ve İsmet Arzuman, listeden düşürüldü. Geçen yıl Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy’un talimatı ile listeye alınan Müftüoğlu, bu yıl yine Ulusoy’un onayıyla liste dışı kaldı. Bilindiği gibi, Ulusoy’un geçen yıl yetkisini kullanarak Müftüoğlu’nu FIFA’ya alması üzerine, Mustafa Çulcu başkanlığındaki Merkez Hakem Kurulu, istifanın eşiğinden dönmüştü.

İsmet Arzuman’ın, yaşının ilerlemesi ve uluslararası alanda maç alamaması nedeni ile FIFA klasmanından düşürüldüğü öğrenildi. Hakemliği bırakması söz konusu olan Müftüoğlu ve Arzuman’ın yerine listeye Hüseyin Göçek ile Ankaraspor-Beşiktaş maçında siyah beyazlıların nizami golünü vermeyen hakem Vedat Yüksel alındı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’in, "Bu golün hesabını Vedat Yüksel’den soracağız" demesine karşın, Yüksel, Haluk Ulusoy’un onayı ile terfi ettirildi. Ancak bu karşılaşmada golü verdirmeyen Adil Sinem ise 10 kişilik FIFA yardımcı hakem listesinden çıkartıldı.

Trabzonspor-Sivasspor maçı sonrası federasyon yönetim kurulu kararı ile hakkında soruşturma açılan Bülent Demirlek ise Tahkim Kurulu’nun nihai kararı üzerine temize çıktı ve FIFA listesinde kalmayı başardı.

Bu arada çürük raporu olduğu için vatani görevini yapamayan ve bu sezon Süper Lig’de hiçbir maça çıkamayan Cemal Gemici, FIFA listesindeki yerini korudu.

Bu doğrultuda yeni yılda Selçuk Dereli, Fırat Aydınus, Cüneyt Çakır, Bülent Demirlek, Bülent Yıldırım, Vedat Yüksel ve Hüseyin Göçek, FIFA kokartı taşıyacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz