Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şaşırmayın, Türkler kupayı kutluyor

  Hürriyet Haber
  19 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mayıs 2000 - 00:01

  Alman TV'lerinde altyazı

  Tarih yazan Galatasaray'ın zaferiyle sevinçleri sokağa taşan gurbetçilerin coşkusunu Alman televizyonları, alt yazıyla duyurdular. Böyle çoşkulu kutlamaları, faşing sırasında bile yaşamayan Almanların şaşkınlığı, görülmeye değerdi. Alman TV'leri, gurbetçilerin çoşkusunu ‘‘Şaşırmayın, Türkler UEFA Kupası'nı kutluyor’’ biçiminde alt yazı olarak geçti.

  GALATASARAY'ın UEFA zaferi, Almanya'da özellikle Berlin'de büyük yankı buldu. Berlin'in en işlek caddelerinde, şehir merkezi Kurfürstendamm ile Türklerin yoğun olduğu Kreuzberg Semti'nde, sarı kırmızı bayrakları sallayarak araçlarının kornalarına basan Cimbomlu gurbetçiler, trafiğin saatlerce kilitlenmesine neden oldular. Avrupa'da İtalyanların başlattığı bu konvoy geleneğine alışık olmayan Almanları, televizyon kanalları alt yazı geçerek aydınlattı. Alt yazıda ‘‘Yolda kornalar duyarsanız, konvoylar, sarı-kırmızılı ve ay-yıldızlı bayraklar görürseniz telaşlanmayın. Bu Türklerin UEFA kupasını kazanma sevinci’’ gibi ifadeler kullanıldı. Türklerin coşkusuna anlayış gösteren Alman polisi, konvoyun geçtiği Kurfürstendamm'ı trafiğe kapattı ve sadece üzerinde sarı kırmızı bayrakların olduğu araçların geçmesine izin verdi. Alman polisi zaman zaman da Türklerin sevincine halay çekerek katıldı.

  Berlin'deki kutlamalarda iyice çoşan gurbetçiler, bir ara asayışı sağlamakla görevli Alman polislerinden birini kucaklayıp havaya attılar. Ne olduğunu anlayamayan genç polis, şaşkınlığını attıktan sonra, anlayışlı davrandı, ama bir daha havalanmamak için kenarda durmayı tercih etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı