« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sarvan: Türk hakemliği gelişmedi

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, Futbol Federasyonu'nun özerkleşmesinden sonra Türk futbolunun geliştiğini, ancak Türk hakemliğinin bu gelişime ayak uyduramadığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Kadir Has Üniversitesi Spor Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin düzenlediği Spor Hukuku ve Yönetimi Sertifika Programı kapsamında, üniversitenin Cibali Yerleşkesi'nde “Dünyada ve Türkiye'de Hakemliğin yapılanması” konulu bir ders veren Sarvan, 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun çıktıktan sonra hakemlerin konumunun zayıfladığını ifade ederek, “Daha doğrusu istendiği duruma gelmedi. Bu yasa çıkana kadar Türk hakemliği, Türk futbolunun önünde görünüyordu. 1990 yılından sonra Türk futbolunda çok önemli bir ivme oldu. Gerçi bunlar tam bir sisteme oturmadı, zaman zaman kişilerle ve kadrolarla ilgili başarılar oldu. Sonuçta Türk futbolu ileri gitti ama Türk hakemliği aynı düzeyde kaldı, hatta belki de biraz geriye gitti. Çünkü son 10 senedir Şampiyonlar Ligi'nde maç yöneten Türk hakemi yok. İnşallah önümüzdeki sene olur” diye konuştu.

Sarvan, Dünya Kupası play-off maçında Fransa'nın, İrlanda karşısında Thierry Henry'nin eliyle yaptığı müdahale sonucunda kazandığı gol ile finallere gitme hakkı kazandığı maçın tekrarlanmaması gerektiğini ifade ederek, karşılaşmalarda hakemlerin verdiği kararın esas olduğunu dile getirdi.

Oğuz Sarvan, hakemliği mutlu bir şekilde bitiren ender kişilerden biri olduğunu da dile getirdi.

Kısa bir süresi basına açık tutulan derste Sarvan, öğrencileri futbolun ve hakemliğin tarihsel süreci, hakemliğin dünyada ve Türkiye'de idari yapılanması, hakemlikte profesyonellik, MHK'nın yapısı ve çalışma sistemi, UEFA hakem konvansiyonu ile hakemlikteki hedefleri konularında bilgilendirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz