Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarp sınır kapısında TIR şoförleri eylem başlattı

  TİFLİS (A.A)
  07 Şubat 2006 - 12:26Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 12:25

  Türkiye-Gürcistan arasındaki Sarp sınır kapısında, TIR şoförlerinin eylem başlattığı bildirildi.

  Türk-Gürcü İşadamları Derneği Başkanı Kenan Yıldırım, yaptığı açıklamada, TIR şoförlerinin sınır kapısındaki gümrük muhafaza alanında yeni başlatılan tonaj uygulamasını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlattıklarını kaydetti.

  Tonaj uygulamasında ciddi aksaklıklar bulunduğunu ve bunların bir an önce giderilmesini istediklerini ifade eden Yıldırım, “Ceza kesilen TIR'ların sürücüleri ödemeleri nerede ve ne şekilde yapacağını dahi bilmiyor” dedi.
  Türk TIR'larının gümrük işlemlerinin yapılmasında, yeni uyulamadan dolayı ciddi aksaklıklar yaşandığını, bu nedenle gümrükte uzun kuyruklar oluştuğunu anlatan Yıldırım, sorunların giderilebilmesi için dernek olarak çeşitli girişimlerde bulunduklarını ancak bir sonuç elde edemediklerini kaydetti.

  Bu arada, Sarp sınır kapısında bekleyen Türk İşadamı Necdet Koçak, yaptığı açıklamada, TIR şoförlerinin eylemi nedeniyle binek otomobilleri ve yolcu otobüslerinin de geçişine izin verilmediğini söyledi.
  Koçak, zor şartlar altında uzun süreden beri gümrükte bekletildiklerini, karşılaştıkları sorunların bir an önce giderilmesini istediklerini belirtti.

  TIR şoförlerinin, tonaj uygulamasındaki aksaklıklar giderilinceye kadar eylemlerine devam edecekleri ifade edildi.
  Sarp sınır kapısında, Gürcistan gümrüğünün yeni başlattığı tonaj uygulamasından dolayı TIR geçişlerinde günlerdir büyük sıkıntı yaşanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı