Sarp sınır kapısı yenilenecek, ticaret artacak

Ardıç AYTALAR/İSTANBUL
05.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sarp Sınır kapısının modernizasyonuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, çalışmaların, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımları arttıracağını söyledi. Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Gürcistan Başbakanı Nogaideli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Sarp sınır kapısının modernizasyonunun anlatıldığı basın toplantısına katıldı.

Gürcistan başbakanı, geçtiğimiz günlerde sınır kapısındaki altyapı yetersizliğinden dolayı 400-500 kamyonun mahsur kaldığını söyleyerek "Kapının modernizasyonu iki ülkenin ticari faaliyetlerini artmasında büyük katkıda bulunacak. Kapı, Türkiye’nin Güney Kafkaslara, Gürcistan’ın da Doğu Avrupa’ya ulaşmasını kolaylaştıracak" dedi.

BATUM HAVAALANI PROJESİ

İlk toplantının ardından 4 ayda projenin hayata geçmesi için adımların atılmasının kendisini çok etkilediğini söyleyen Nogaideli, Batum Havalimanı’nın ortak kullanımının da çok önemli bir proje olduğuna değinerek "Taslak anlaşma Türkiye’ye gönderildi. Kısa sürede de sonuca gidilip Türkiye’ Batum’u iç liman gibi kullanılabilecek" diye konuştu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da iki ülke arasında çok geniş işbirliği imkanları olduğunu söyleyerek, işbirliğini artırmak için yaptıkları girişimlerden birinin de sınır kapılarının yenilenmesi olduğunu söyledi. İki komşu ülkenin Türkiye tarafındaki Sarp ve Gürcistan tarafındaki Sarp sınır kapıları TOBB ve Gürcistan Sanayi Odaları tarafından yenilenecek. Haziran ayında başlanacak inşaatın nisan ayında bitirilmesi bekleniyor. TOBB ve Gürcistan Sanayi Odası tarafından işletilecek sınır kapılarından Sarp’ın 12 milyon dolar, Sarpi’nin 10 milyon dolara malolması bekleniyor. Toplantının ardından Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli ve heyeti, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’le görüşerek ikili ilişkileri ele aldı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı