Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saros Körfezi'nde esrarengiz tekne

  Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)
  08 Ekim 2008 - 21:08Son Güncelleme : 08 Ekim 2008 - 21:07

  Saros Körfezi'nde kaçaklara mezar olduğu ileri sürülen tekne bulundu.

  ÇANAKKALE Saros Körfezi'nde, Kavak ve Evreşe beldeleri kıyılarında cesetleri bulunan 10 kişiyi Yunanistan'ın Semadirek Adası'na götürdüğü tahmin edilen 6 metre boyundaki ‘Omaris’ isimli Yunan sürat teknesi de aynı bölgede bulundu. Teknenin Yunanlı bir balıkçıya ait olması akıllara insan kaçakçılığının Türk ve Yunanlı insan tacirleri ortaklığında yapıldığı ihtimalini getirdi.

  Saros Körfezi'nin, Gelibolu İlçesi'ne bağlı Kavak Beldesi'ndeki dere ağzında, bugün akşam saatlerinde ‘Omaris’ adlı esrarengiz bir sürat teknesi bulundu. Kıyıdan 100 metre açıkta ters dönük şekilde su üstündeki tekneyi gören balıkçılar durumu jandarmaya bildirdi. Daha sonra bilgi verilen Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı bir bot bölgeye gelerek teknenin çevresinde inceleme yaptı. Teknenin, 5 Ekim Pazar ve 6 Ekim Pazartesi günü aynı bölgede bulunan aralarında bir çocuk ve bir kadının da bulunduğu toplam 10 cesetle bağlantısı olabileceğinden şüphelenen Sahil Güvenlik ekipleri, bir süre daha çevrede arama yaptı. Ancak, herhangi bir bulguya rastlayamadı. Daha sonra Kavak Belediyesi'nden istenen kepçe yardımıyla tekne kıyıya çekildi.

  TEKNENİN SIRRI ÇÖZÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

  Üzerinde 250 beygir gücünde bir sürat motoru bulunan, bağlama yeri Yunanistan'ın Kavala Limanı olduğu belirlenen NK 382 numaralı ‘Omaris’ isimli sarı renkteki 6 metrelik fiber sürat teknesinin yanına gelen iki sürpriz misafir kafaları iyice karıştırdı. Kavala'dan NB Z 6336 plakalı Mazda marka otomobil ile teknenin bulunduğu sahile gelen, ancak isimleri açıklanmayan biri kadın 2 Yunanlı, Sahil Güvenlik Komutanlığı görevlileriyle görüşerek teknenin yakınlarına ait olduğunu iddia etti.

  Teknenin nişanlısına ait olduğunu, balığa çıktıklarını ve kaybolduklarını ileri süren Yunanlı kadının olay yerine gelir gelmez teknede ayrıntılı bir arama yapması da ayrı bir şüphe uyandırdı. Teknenin sırrı tam olarak çözülemezken, akıllara insan kaçakçılığının Türk ve Yunanlı insan tacirlerinin işbirliği yaptığı düşüncesini getirdi. Bölgede bulunan 10 cesetten birinin Türk, birinin de Yunanlı olması bu yöndeki şüpheleri güçlendirdi. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri bir açıklama yapmazken, AKP'li Kavak Belediye Başkanı Mehmet Ali Nalbant, bölgede önce kaçakların cesetlerinin ardından da Yunanlı bir sürat teknesinin bulunmuş olmasının bir tesadüf olamayacağını, sürat teknesinin kaçakları götüren tekne olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

  Kıyıya çekilen sürat teknesi yapılan incelemenin ardından nöbetçi savcılık talimatıyla Bolayır Jandarma Komutanlığı'na teslim edilmek üzere sahilden götürüldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı