Dünya Haberleri

DÜNYA

  Şaron'dan barışa dinamit ziyaret

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.09.2000 - 00:01

  İsrail'de sağcı anamuhalefet partisi Likud'un Genel Başkanı Ariel Şaron başkanlığındaki parlamenterler heyetinin Harem'üş Şerif'i ziyareti kritik süreç içindeki İsrail'de çatışmaların patlak vermesine neden oldu.

  Bölgede Şaron'un ziyaretine tepkiler anında patlak verirken İsrail polisiyle Filistinli göstericiler arasında çatışma çıktı.

  Çatışmada, 4 Filistinli polisin plastik mermilerle ateş açması üzerine yaralandı, 25 İsrailli polisin de atılan taşlarla yaralandığı belirtiliyor. İsrail askerleriyle Filistinliler arasında, Kudüs'ten sonra Batı Şeria'daki Ramallah'ta da çatışmalar çıktı.

  Ramanallah'ta yaklaşık 200 kişiden oluşan Filistinli göstericilerin araç lastiklerini yakarak polise taş atması üzerine, askerler de göstericilere plastik mermilerle karşılık verdi.

  Yaptığı ziyaret ile gerginliğin tırmanmasına neden olan Şaron ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Amacımız Harem'üş Şerif'i ziyaret etmek. Barış ve işbirliği mesajı getiriyoruz" dedi.

  Ziyaret İsrailli parlamenter Reouven Rivlin, "Ortada, özür dileyeceğimiz bir durum yok. Kudüs'te gezindiğimiz zaman bir provokasyon söz konusu değil. Tanrı korusun, Kudüs ya İsrail egemenliğinde olmasaydı ne olurdu? Filistinliler Kudüs'te özgürce dolaşmayı yasaklardı. Buna barış mı denir?" şeklide konuştu.

  Araplar kızgın

  Filistin lideri Yaser Arafat, sağcı Likud Partisi genel Başkanı Ariel Şaron'un Harem'üş Şerif ziyaretini eleştirerek, Arap ve İslam dünyasını bu tür hareketlere karşı "seferberliğe" davet etti. Basına açıklama yapan Arafat, Şaron'un ziyaretini "tehlikeli girişim" olarak değerlendirerek, "Şaron'un Harem'üş Şerif ziyareti, İslam'ın kutsal mekanlarına zarar veren tehlikeli bir girişimdir" dedi.

  Şaron'un ziyaretiyle gerginliğin tırmanmasından ve olayların çıkmasından endişe duyan Filistin parlamentosunun, İsrail hükümetine bir nota göndererek, söz konusu ziyaretin engellenmesini istediği bildirildi.

  Ziyarete bir tepkide İsrail'den geldi. İsrail radyosuna konuşan Adalet Bakanı Yossi Beilin, "Harem'üş Şerif'i ziyaret etmek yasal, ancak Şaron, yasal olanı provokasyona dönüştürmek istiyor. Ben, barış umuyorum, ancak Şaron, tersine gergin ortamı sürdürmek istiyor" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı