Dünya Haberleri

  Sarkozy'den Hizbullah'a 'dur' çağrısı

  PARPİS/BEYRUT (A.A)
  10.07.2007 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün Hizbullah örgütünü terörist faaliyetlerine son vermeye çağırırken, Hizbullahlı eski bakan Muhammed Fneich, bu sözlerin "Siyonist lobinin hoşuna gitsin diye söylenmiş" olduğunu belirtti.

  Sarkzozy'nin sözcüsü, dün silahlı gruplar tarafından kaçırılan 3 İsrailli askerin ailelerini kabul eden Sarkzoy'nin, Hizbullah'ın terör faaliyetlerine son vermesini istediğini söyledi.

  Sarkozy'nin Hizbullah'ı terör örgütü sayıp saymadığının sorulması üzerine de sözcü, "evet" yanıtı verdi ve Sarkozy'nin Hizbullah'ın terör faaliyetlerine son verip "diğerleri gibi bir siyasi parti haline gelmesini ve demokrasi oyununu oynamasını" istediğini kaydetti.

  Hizbullah'tan bu açıklamaya tepkiyse bugün geldi.

  Hükümetten istifa eden Hizbullahlı eski bakan Muhammed Fneich, Sarkozy'nin bu sözlerinin "Siyonist lobinin hoşuna gitmek için söylenmiş sözler" olduğunu belirtti.

  Ennahar gazetesine açıklamalarda bulunan Fneich, 14-16 temmuzda Lübnanlılar arasında siyasi krize çözüm bulmak amacıyla Paris yakınlarında yapılacak toplantıya davetli olduklarını hatırlatarak, "Madem ki Hizbullah terör örgütü, o halde neden davet edildi?" dedi.

  Fneich, "Biz terör örgütü değil, direniş hareketiyiz. Fransızlar, ara verilmeden sürdürülen temaslarımız dolayısıyla bunu biliyorlar" ifadesini kullandı.

  Fneich, kasım 2006'da hükümetten istifa eden bakanlar arasında yer alıyor. İstifaların ardından ülkede siyasi kriz patlak vermişti, çözümse hala bulunamadı. Paris toplantısında, Batı destekli Suriye karşıtı çoğunlukla Şam ve Tahran'dan destek alan muhalefet arasında diyaloğa başlanması için görüşmeler yapılacak.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı