Sarkozy, yeni pakete girişti halkı ‘cesur olmaya’ çağırdı

Hürriyet Haber
16.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors’s’un (S&P), geçen cuma gecesi aralarında Fransa ve Avusturya’nın bulunduğu 9 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notlarını düşürmesi sonrası tepki çeken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün bu konuyla ilgili ilk kez halkın karşısına çıktı.

Daha önce “Notumuz düşerse ben ölürüm” mesajı veren Sarkozy, Fransız halkına birlik ve cesaret çağrısında bulundu.
Sakinliğimizi korumalıyız
Fransa’nın ‘AAA’dan ‘AA+’ya düşürülen kredi notuna değinmekten kaçınan Sarkozy, zor kararlar vererek krizin üstesinden gelebilmek için cesaret ve sakinliklerini korumaları gerektiğini söyledi. Sarkozy, şöyle konuştu: “Bu kriz sürecine direnmeli, cesaret göstererek mücadele etmeliyiz. Fransa ile birlikte tüm Avrupa’yı zorlu bir süreç bekliyor. Tasarlanan reformları ülkemizde uygulayabilmemiz için tüm Fransızlar olarak birlikte hareket etmeliyiz. Önemli kararlar geciktirilemez. 30 Ocak’ta düzenlenecek Avrupa Birliği zirvesine kadar yeni bir reform paketi açıklayacağız.”
Etkisi bugün görülecek
S&P, aralarında Fransa ve Avusturya’nın bulunduğu 9 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşürme kararını geçen cuma gecesi, New York Borsası’nın kapanmasından sonra açıklamıştı. Bu nedenle not indirme fırtınasının dünya piyasalarına etkisi, nispeten sınırlı kalmıştı. Bugün Uzakdoğu’dan başlayarak dünya borsaları işlemlere, “9 Euro Bölgesi ülkesinin notu düşürüldü, Fransa bile darbe aldı” tedirginliği ile girecek.

Yunanistan reformlarla büyür

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’ın gerçekleştireceği reformların ardından yeniden büyümeye geçebileceğini söyledi. Merkel, Deutschlandfunk radyosunda yayınlanan röportajda, “Yunanistan içinde bulunduğu önemli resesyon sürecinin ardından IMF’nin çizdiği
yol haritaları salesinde büyümeye
başladı” dedi. Yunanistan’da yaşanan krizin Euro üzerindeki etkileri artmadan bu reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Merkel, Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin Yunan hükumetine güven ve beklentilerini içeren mesajlarını götürdüğünü söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı