Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarkozy, Türkiye'nin “gönlünü aldı”

  A.A.
  14 Ekim 2011 - 15:09Son Güncelleme : 14 Ekim 2011 - 18:03

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 1915 olaylarıyla ilgili Erivan'da yaptığı açıklamaların büyük yankı uyandırmasının ardından, danışmanı Jean David Levitte aracığıyla Türkiye'nin gönlünü almaya çalıştı.

  Erivan ziyaretin hemen ardından Sarkozy'nin “gölge dışişleri bakanı” olarak bilinen diplomasi danışmanı Levitte, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nu telefonla arayarak Elysée Sarayı'na davet etti.

  A.A muhabirinin diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre Burcuoğlu ile yapılan görüşmede Levitte, Sarkozy'nin açıklamalarının “Türkiye'de yanlış anlaşıldığı ve Fransa'nın bu konuda Türkiye'yi karşısına almak istemediği” mesajını verdi.

  Levitte, Fransa'nın Türkiye'yi büyük bir ülke olarak gördüklerini ve Türkiye'nin dostluğuna önem verdiklerini Büyükelçi Burcuoğlu'na iletti.

  Büyükelçi Burcuoğlu, Türkiye'nin konu ile ilgili hassasiyetini bir kez daha dile getirerek, 1915 olaylarıyla ilgili Fransa parlamentosunda bir yasa daha çıkartılmasının ikili ilişkilere vereceği tahribata dikkat çekti.

  Fransız basınında, “sosyalist partinin cumhurbaşkanlığı seçimi için adayı olması beklenen François Hollande'ın, soykırımı inkarın suç sayılmasını öngören yasa teklifinin senato gündemine alınması için Ermeni diasporasına söz vermesinin hemen ardından, Sarkozy'nin iç politik nedenlerden dolayı Erivan'da bu tür bir çıkış yapma ihtiyacı duyduğu” yorumunu yapılıyor.

  İSTANBUL'DA PROTESTO EDİLDİ

  Ermenistan ziyaretinde, 1915 olaylarını “soykırım” şeklinde tanımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, bugün Beyoğlu'nda protesto edildi.

  Taksim Meydanı'nda toplanan MHP İstanbul İl Başkanlığı üyesi bir grup, “Sarkozy Cezayir'e Fransız Kalma” yazılı pankart açtı.

  Cezayir soykırımına maruz kalanların resimlerinin bulunduğu maskeler takan grup üyeleri, “Binlerce çocuğu yetim bıraktın Fransa”, “Sarkozy Cezayir'e Fransız kalma” sloganları eşliğinde İstanbul'un Fransız Başkonsolosluğu önüne kadar yürüdü.

  Burada grup adına açıklama yapan MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan, geçen hafta Ermenistan ziyareti sırasında 1915 olaylarını “soykırım” şeklinde tanımlayan Sarkozy'nin Türkiye'ye saygısızlık yaptığını dile getirerek, “Bu saygısız ve tehditkar sözler, gerçeklerden uzak, tarihi yanıltmalarla dolu siyasi beklentisi olan bir açıklamadır” dedi.

  Başkan, “Türkiye tarihiyle yüzleşmeli” diye bir beyanda bulunan Sarkozy'nin sözlerinin tamamıyla, ülkesinde düşen oylarını yükseltmeye yönelik bir seçim hamlesi olduğunu iddia ederek, Sarkozy'den Cezayirli Müslümanlara yapılan katliamların hesabını vermesini istedi.

  Grup, daha sonra olaysız bir şekilde ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı