Sarkozy Lehman'ın batmasında ABD'yi suçladı

Hürriyet Haber
23 Ekim 2008 - 15:12Son Güncelleme : 23 Ekim 2008 - 15:12

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Lehman Brothers finans kuruluşunun batmasına göz yumduğu gerekçesiyle ABD'yi eleştirdi.

Fransa'nın Annecy kentinde konuşan Sarkozy, ABD'yi, zor durumdaki finans kuruluşana yardım için gerekli müdahaleleri zamanında yapmadığı gerekçesiyle suçladı.

Sarkozy,”Eğer devletler gerektiği gibi etkili bir biçimde harekete geçmediği takdirde ve maalesef ABD'nin Lehman Brothers'a yaptığı gibi zor durumdaki finans kuruluşunun batmasına izin verilmesi halinde, bunun faturasını, çalışanlar, emekliler, tasarruf sahipleri ağır ödüyor”dedi.

Bu tür krizlerde, özellikle KOBİ'lerin kendileri için gerekli finansmanı bulamadıkları için büyük zorluk çektiğini hatırlatan Sarkozy, önemli mali kuruluşların batışlarına göz yumulmasını “sorumsuzluk” olarak yorumladı.
Sarkozy, Fransa'nın mali kriz yüzünde zor durumdaki stratejik şirketlere yardım için kamu fonu oluşturacağını ve bunun için en kısa zamanda hazırlanacak yasa tasarısını parlamentoya sunacaklarını söyledi.

Sarkozy, önceki gün AB dönem başkanı olarak Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, diğer AB ülkelerine de bu tür fonlar oluşturmaları önerisinde bulunmuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı