Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarkozy Erivan'dan Türkiye'ye seslendi

  Hürriyet Planet
  06.10.2011 - 15:13 | Son Güncelleme: 06.10.2011 - 19:00

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, resmi ziyarette bulunduğu Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan Türkiye'ye, 1915 olaylarıyla yüzleşme çağrısı yaptı.

  Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Sarkozy, "Fransa ve Almanya gibi Türkiye de büyük bir ülke. Bu yüzden Fransa ve Almanya'nın yaptığı gibi Türkiye de tarihini gözden geçirmeli" ifadesini kullandı. 

  Le Figaro gazetesi, Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Ermenistan'a giden Sarkozy'nin Erivan ziyaretini yaklaşan seçimlere yatırım yaptığı şeklinde yorumladı ve Fransa'da 450 bin Ermeni kökenli vatandaş bulunduğunun altını çizdi.

  Fransa Cumhurbaşkanı, Ermenistan'a gitmeden önce de Mediamax ile yaptığı röportajda, "Fransa-Ermenistan ilişkilerinin kökleri tarihin derinliklerine dayanmaktadır. Fransa soykırımdan kurtulan binlerce Ermeni'ye kapısını açmıştır" demiş, "Herkes bu trajedinin soykırım olduğunu söyleme cesaretini göstermelidir ve Fransa soykırımı resmen tanıyan ilk ülke olmanın gururunu yaşamaktadır" diye eklemişti.

  Ermeni işgali altında bulunan Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesiyle ilgili görüşlerini de dile getiren Sarkozy, “Yukarı Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözümünü amaçlayan bir format vardır, bu da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Minsk Grubu'dur. Bu grubun eşbaşkanları Karabağ sorununun çözümü için uğraşıyor. Ancak her şeyden önce siz kendiniz, yani Ermeniler ve Azeriler olarak çözüm yolu bulmalısınız” diye konuşmuştu.

  Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye ziyaretinde ünlü şarkıcı Charles Aznavour, Helene Segera ve yönetmen Alain Terziyan eşlik ediyor.  

  Sarkozy'nin, Kafkasya ziyareti kapsamında bugünkü Ermenistan ziyaretinin ardından yarın Gürcistan'a, sonrasında da Azerbaycan'a geçmesi öngörülüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı