Gündem Haberleri

  Sarkozy devreye girdi, Murugan serbest kaldı

  Teslime TOSUN/ANTALYA, (DHA)
  27.08.2009 - 17:36 | Son Güncelleme:

  TATİL için geldiği Antalya'dan, yaşadığı Fransa'ya dönerken havalimanında valizinde taş parçasıyla yakalanan ve 5 Mayıs'ta tutuklanan 40 yaşındaki Domanıck Murugan, tahliye edildi.

  Hint Okyanusu'nda yer alan ada ülkesi Mauritius Cumhuriyeti vatandaşı Domanıck Murugan, 29 Nisan'da eşi ve 4 çocuğuyla tatile geldi. Kent merkezindeki Festival Çarşısı'nda yanına yaklaşan bir kişiden, hatıra olarak ülkesine götürmek üzere 20 Euro karşılığında bitki kabartmalı taş satın alan Murugan, 5 Mayıs'ta Fransa'ya dönerken havalimanında valizindeki taşla yakalanınca çıkartıldığı mahkemece tutuklandı. Eşi ve çocukları ise Fransa'ya döndü.

  ‘Tarihi eser kaçakçılığı’ suçlamasıyla Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanan otomobil tamircisi Domanıck Murugan, bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Fransa’da serbest bırakılması için kampanyalar başlatılan ve 117 gündür tutuklu bulunan Domanıck Murugan, son sözü sorulduğunda, “Ailem zor durumda ve bana ihtiyaçları var. Ülkenizin yasalarını bilmiyorum. Yasalarınızı bilmememin kurbanı oldum. Evime dönmek istiyorum” dedi.

  FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI, DAVUTOĞLU'NU ARADI

  Ailesinin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e başvurarak Murugan’ın serbest bırakılmasını istediği ve Sarkozy’in isteği üzerine Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in devreye girerek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu arayıp bilgi aldığı davaya Fransız gazeteciler de ilgi gösterdi. Duruşmaya Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği'nde görevli Philppe Toutain ve Fransa'nın Antalya Fahri Konsolosu Ahmet Erol, Fransa’dan gelen Murugan’ın ablası Ruby Mercier ile eşi Mark Mercier ile avukatı Bilal Kalaycı katıldı.

  Mahkeme 5 yıl hapis cezasını, Murugan’ın duruşmalardaki tavırları, kişiliği ve bir daha suç işlemeyeceğine dair heyette oluşan kanaati dikkate alarak cezayı 1 yıl 15 güne indirdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını erteleyerek, Domanıck Murugan'ı tahliye etti.

  Tercümanı aracılığıyla tahliye edildiğini öğrenen Murugan, mahkeme heyetini alkışlayarak teşekkür etti. Murugan'ın ablası Ruby Mercier, “Adalet için teşekkür ederiz” dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı