Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarkozy’den gönül alma mektubu

  Arzu ÇAKIR MORIN -Selçuk ŞENYÜZ
  20 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 2012 - 02:09

  İnkar yasa tasarısını parlamento gündemine getirdikten sonra Ankara’nın telefonlarına bile çıkmayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak, “Bu yasa köklü tarihi olan ilişkilerimizi bozmasın” dedi.

  Hürriyet’in ele geçirdiği mektupta Sarkozy özetle şunları söyledi: “Sayın Başbakan, bana daha evvel yazmış olduğunuz mektuba cevaben, Senato’da görüşülecek olan ve iki ülke arasındaki ilişkiler açısından önem arzeden yasa tasarısı hakkında size yazıyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki, yasanın amacı Fransız toplumunun uzun süredir yaşadıkları inkar duygusunu gidermek ve 100 yıldır süren yaralarını sarmaktır. Bu, kabul edilen tüm soykırımlara dönük, genel kapsamlı bir tasarıdır. Tasarı metninde ne bir halk ne de bir devlet hedef alınmaktadır. Çünkü, Türk halkının Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü sırasında yaşadığı acıyı da çok iyi anlamaktadır.
  Tarihle yüzleşmek kolay değil
  Biliyorum ki, tarihle yüzleşmek kolay değildir. Ama Fransa, itirafı güç olan bu görevini yaptı. Köle ticaretindeki sorumluluğunu kabul etti. Alman işgali sırasında, Fransa’da yaşayan Yahudilerin toplanarak kamplara gönderilmesindeki rolünü tanıdı. Ben şahsen, 2007 yılında Cezayir’in Konstantin kentinde yaptığım konuşmada Fransa’nın Cezayir’de Fransız sömürgesinin kör vahşetini ve Cezayir halkının anlatılmamış acılarını dile getirerek kınadım. Türkiye büyük bir ülkedir ve Fransa için önemli bir müttefiktir. İki dost ve müttefik ülke olarak, bize yakışan biçimde aklın hakim gelmesini diliyorum. Bilmenizi istiyorum ki, bu yasayla ilgili atılacak aşırı adımlar iki ülke arasındaki çok yönlü ilişkilere zarar vereceği gibi sonuçları da vahim olacaktır ve sorumluluğu da girişim sahiplerine ait olacaktır.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı