Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarkozy’den Erivan’a oy seferi

  Arzu ÇAKIR MORİN/ERİVAN
  06.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.10.2011 - 11:04

  Dördüncü kez baba olması an meselesi olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bugün Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gidiyor. Hürriyet’in de izlediği ziyaretle Sarkozy, 2012 seçimleri öncesinde Fransa’daki 500 bin Ermeni oyu geri kazanmayı umuyor.

  FRANSA Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, seçimlerden önce Fransa’daki Ermeni diasporasının desteğini almak üzere bugün Ermenistan’a gidiyor.
  Gezi öncesi diaspora, Sarkozy’ye, ‘İnkar yasasını getir, yoksa oylarımızı inkar yasasını yeniden getirme sözü veren sosyalist aday Hollande’a veririz” şeklinde gözdağı verdi. Ancak bu çağrıya olumsuz yanıt vermeye hazırlanıyor. Sarkozy, Fransa’da soykırımın resmen tanındığını, ırkçılığı cezalandıran yeterince yasanın da bulunduğunu belirterek, “Yeni bir yasaya gerek yok” diyecek. Elysee kaynaklarına göre Sarkozy, “Fransa soykırımı resmi olarak tanıyor, ayrıca ırkçılık ve ayrımcılığı cezalandıran yasalarımız da var. Adalet Bakanlığı’na da yazı yazarak Ermeni diasporasına yönelik bir hakaretin de bu yasa kapsamında değerlendirilmesini istedik. Ankara’ya da söyledik, Türkiye tarihiyle yüzleşmeli. Bunun ötesinde bir de inkâr yasasına gerek yoktur” mesajını verecek.

  Soykırım anıtına gidecek

  Sarkozy’ye Ermenistan gezisinde çok sayıda bakan, Ermeni asıllı politkacı Patrick Deveciyan, şarkıcı Charles Aznavour, sanatçılar, futbol yıldızları, işadamları eşlik edecek. Gezide, Sarkozy, Ermeni Patriğini ziyaret edecek, ardından Erivan’da Soykırım Müzesi’ni gezecek ve çelenk koyacak.
  Sarkozy daha sonra, Gürcistan ve Azerbaycan’a da ziyarette bulunacak. Fransa, Minsk Grubu üyesi olarak Yukarı Karabağ sorununun çözümünde de aktif rol almak istiyor. Sarkozy, Bakü ve Erivan’da iki ülkenin Türkiye ile ilişkilerini de gündeme getirecek. Ermenistan ile Türkiye arasında başlayan protokol sürecinin canlandırılmasını isteyecek. Bakü ile de enerji yolları, Nabucco ve Türkiye konusunu konuşacak.

  Carla, doğuma geri sayıyor

  Fransa first lady’si Carla Bruni’nin her an doğum yapabileceği bir dönemde pazar gününe kadar yoğun yurt dışı programı koyması, Elysee’ye “Eğer doğum olursa programını yarıda kesip dönecek mi” sorularının yöneltilmesine neden oldu. Ancak Elysee soruları yanıtsız bırakıyor. Hamileliğinin 9’uncu ayına giren Carla Bruni Sarkozy’nin her an doğum yapması bekleniyor.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı