Dünya Haberleri

  Sarko’nun Ali’si Obame’ye karşı

  Hürriyet Haber
  29.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gabon’u 41 yıl yöneten Ömer Bongo’nun yerine, yarınki devlet başkanlığı seçimlerinde oğlu Ali’nin gelmesi bekleniyor. Fransa, eski sömürgesinde Ali’yi sessizce destekliyor. Ama muhaliflerin güçlenen adayı Obame az farkla kaybederse ortalık karışabilir.

  ORTABATI Afrika’nın 1.5 milyon nüfuslu petrol zengini ülkesi Gabon, yarın sandığa gidecek. Ülkeyi 41 yıl yöneterek “Afrika rekoru” kıran ve haziranda ölen son devlet başkanı Ömer Bongo’nun oğlu Ali, seçimin favorisi.

  Ali’nin karşısındaki 23 adaydan 5’i Andre Mba Obame lehine çekildi. Böylece, “Bongo hanedanına” sandıkta kafa tutabilecek güce ulaştı. Muhalefet, yolsuzluk karşıtlığıyla iktidara talip.

  Paris seçimi yakından izliyor. Fransa, Afrika’da sömürge imparatorluğu kurduğu dönemde Gabon’u merkez yapmıştı. Bugün de ülkede Fransız askeri üssünün yanısıra petrol devi Total de dahil yaklaşık120 Fransız firması var.

  Hile iddiası karıştırır

  Ülkede Fransız karşıtı tansiyon artınca, Paris, bu ülkedeki 10 bin Fransız vatandaşını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Seçimlerde Bongo lehine hile yapıldığı iddiaları yayılırsa olaylar çıkabilir.

  Paris ikili oynuyor

  Bongo ile yakın ilişkileri olan Fransa ihtiyatlı. Resmi açıklamalarda “Paris hiçbir adayı desteklemiyor” deniyor. Buna karşın Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Afrika Danışmanı olan Robert Bourgi, “Ali Bongo’yu destekliyoruz. Sarkozy’nin ona güveni tam” demişti.

  Hiçbir muhalif aday, Fransız karşıtı bir söylem kullanmasa da, ülkede İran ve Kenya’dakilere benzer olaylar çıkmasından endişeleniliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı