Dünya Haberleri

  Sarkisyan: Sınır açık değilse Türkiye'ye gitmem

  Hürriyet Haber
  24.04.2009 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, mutabakat açıklamalarından iki gün önce Wall Street Journal ile yaptığı söyleşide sınırın açılmaması halinde Ekim ayında oynanacak maç için Türkiye’ye gelmeyeceği mesajını verdi.

  Sarkisyan, “Elbette ki eğer sınır açık ise veya açılmak üzeri ise, rovanş maçı için Türkiye’yi ziyaret edeceğim. Ancak Türkiye’ye sade bir turist veya bir futbol taraftarı olarak sehayat etmem söz konusu değil” dedi.

  Wall Street Journal, Türkiye-Ermenistan mutabakatının açıklanmasının hemen öncesi 20 Nisan’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile yaptığı uzun söyleşiyi yayınladı. Sarkisyan, söyleşide Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları, futbol diplomasi, “soykırım”, Karabağ ve Azerbaycan gibi birçok konulara ilişin görüşlerini dile getirdi.

  “ERDOĞAN’IN BEYANI ANLAŞMALARIN ÇERÇEVESİNDE DEĞİLDİ”

  Serj Sarkisyan, şöyleşide sınırın açılması konusunu değerlendirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Karabağ sorunu çözülmeden sınıra ilişkin bir anlaşmanın olmayacağı sözlerine dikkat çekilmesi üzerine “Elbette ki Başbakan Erdoğan’ın beyanı bizim anlaşmaların çerçevesinde değildi” karşılığını verdi.

  Sarkisyan, müzakerelerde her iki tarafın ön koşulsuz görüşüldüğü fikrini desteklediğini belirtirken de “Cumhurbaşkanı Gül’ü Ermenistan’a davet ederek Türk tarafının, soykırımı tanımasının iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesinde aşılamaz bir engel olmadığı yönündeki pozisyonumuzu tekrarlamış olduk. Parametrelerin belirlenmiş olduğu ve büyük bir ilermeye yakın olduğumuz, bir arada ön koşulların konulması bizim için kabul edilebilir değil” şeklinde konuştu. Sarkisyan şöyle devam etti:

  “SINIR AÇIK VEYA AÇILMAK ÜZERE İSE MAÇ İÇİN TÜRKİYE’YE GİDECEĞİM”

  “Elbette ki eğer sınır açık ise veya açılmak üzeri ise, rovanş maçı için Türkiye’yi ziyaret edeceğim. Şimdi topun Türk tarafında olduğunu vurgulamak istiyorum ve medya bu gelişmeyi futbol diplomasisi olarak nitelediğine göre,  herhangi bir futbol maçında gibi bu diplomasine bağlı bir zaman çerçevesi var. Bu demek ki top her zaman Türk tarafında olamaz.”

  Bunun üzerine WSJ’nın dile getirdiği “Demek istiyorsunuz ki Türkiye’yi, ancak sınır yeniden açılmış ise veya açılmak üzere ise ziyaret edebilirsiniz? “sorusuna  Sarkisyan, “Evet beni çok iyi anladınız” karşılığını verdi.

  “TÜRKİYE’YE SADE BİR TURİST VEYA FUTBOL TARAFTARI OLARAK GİTMEM”

  Sarkisyan, gazetenin “Ancak sınırın açılacağı işaretinin olmaması halinde o zaman ziyareti yapmayacak mısınız?” sorusunun karşısında Gül’ün Erivan ziyaretinin iade edilmesinin diyaloğu ilerletmeyi amaçladığını  belirterek “Türkiye’ye sade bir turist veya bir futbol taraftarı olarak sehayat etmem söz konusu değil” ifadesini kullandı.

  Diğer bir soru üzerine ABD’nin “soykırımı” tanımasına ilişkin kararın, ABD’ye ait olduğunu belirten Sarkisyan “ABD, soykırımı tanıma gereğini hissettiği an bunu yapacak. İnsanları ulusal çıkarları ile ahlaki bir  tutum arasında bir ikileme ittiğimize inanmıyorum” dedi.

  “SOYKIRIM KONUSUNUN TÜRKİYE İLE İLİŞKİMİZE ENGEL OLMASI İSTEMİYORUZ”

  Türkiye ile süreci bir “tabut”a sokmak istemediklerini de ifade eden Sarkisyan “Bizim bu konuya bakarken daha açık ve geniş fikirli olmamaz gerekir. Bu nedenle soykırım konusunun Türkiye ile ilşkilerimize bir engel olmasını istemiyoruz. Esasen soykırımı tanıyarak ne bizler ne de soykırımı tanıyan başka ülkeler Türkiye’ye zarar vermek istemiyor” değerlendirmesini yaptı.

  “TÜRKİYE’NİN AZERBAYCAN’IN REAKSİYONUNU HESAPLADIĞINDAN EMİNİM”

  Ermenistan Cumhurbaşkanı, Azerbaycan’ın tepkilerine değinirken de “Türkiye'nin Azerbaycan’ın olası reaksiyonunu hesapladığından eminim. Türkiye’de hiç kimsenin Azerbaycan’da hiç kimsenin bu süreci alkışlayacağını veya hevesli olacağını beklediğine inanmiyorum” görüşünü dile getirdi,

  "SINIRIN AÇILMASI ERMENİSTAN'IN KARABAĞ TAVRINI DEĞİŞTİRMEZ"

  Azerbaycan’ın bu müzakerelere ilişkin beklentilerin abartılı olduğunu da savunan Sarkisyan, “Sınırı açarak veya Türkiye ile ilişkiler normalleşerek Ermenistan’ın Karabağ ile ilgili tavrı değişmez. Karabağ sorunu ancak karşılıklı uzlaşılar ile çözümlenebilir” dedi. Sarkisyan, Karabağ'ın hiçbir zaman Azerbaycan’ın bir parçası olmadığını, Azerbaycan ile Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin kararı ile birleştirildiğini de öne sürdü.

  “EN BÜYÜK ÇABA ABD TARAFINDAN YAPILDI, YÖNETİME ÇOK MİNNETTARIM”

  Serj Sarkisyan, Rusya’nın Ermenistan’ın Türkiye’ye açılımına destek verip vermediği sorulması üzerine de “Tüm düzeylerde yaptığımız toplantılarda Rusya’dan Türkiye’ye açılımdan yana olduklarını duyduk. En büyük çaba ABD tarafından yapıldı ve yapılıyor. Bunun için ABD Yönetimine çok minnettarım” diye konuştu.(ANKA)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı