Gündem Haberleri

  Sarkisyan’ı dövüyordu

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  02.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bağımsız Devletler Topluluğu’nun 20. yıl zirvesinde Aliyev’le Sarkisyan arasında yumruk yumruğa kavgayı Medvedev önlemiş. Bir Ermeni gazetesinin iddiasına göre, Aliyev, Koçaryan’a madalya verilmesini engelledi. Bunun üzerine Sarkisyan tepki gösterdi. İki lider ceketleri çıkartıp birbirinin üzerine yürüyünce Medvedev, “Beyler, ne bu böyle? Size yakıştıramıyorum” diye araya girdi.

  RUSYA’nın başkenti Moskova-daki Kremlin Sarayı’nda 19 Aralık tarihinde düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) 20. yıl zirvesinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermeni mevkidaşı Serj Sarkisyan arasında yumruk yumruğa kavganın, Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev tarafından son anda önlendiği ileri sürüldü.

  KREMLİN SARAYI'NDAKİ ZİRVEDEN KARELER

  Madalya verdirtmedi

  Ermenistan’da yayınlanan “Aykakan Jamanak” gazetesinin Kremlin kaynaklarına dayanarak verdiği haberine göre jübile zirvesinde her ülkeden bir yetkili, BDT’nin güçlenmesi için verdiği hizmetler nedeniyle bir nişanla onurlandırılacaktı. Ermenistan ödüle Dışişleri Bakan Yardımcısı Şavarş Koçaryan’ı aday gösterince kriz başladı. Sürekli Azerbaycan aleyhine açıklamalar yapan Ermeni bakan yardımcısına madalya verilmesine Aliyev sert bir ses tonuyla itiraz etti.  Bunun üzerine Medvedev, Koçaryan’a madalya vermedi.

  Ceketleri çıkardılar

  Bu aşamada Sarkisyan, Aliyev’e tepki gösterdi. İki lider arasında kısa süre sonra söz düellosu başladı. Taraflar birbirlerine “Ben sana gösteririm” diyorlardı. İki lider de ceketini çıkarıp birbirlerinin üstüne yürümeye başlayınca, bir süredir sessiz kalıp tartışmayı izleyen Medvedev araya girdi.

  Yakışmıyor beyler

  Medvedev’in “Beyler, ne bu böyle? Size yakıştıramıyorum” sözleri üzerine iki lider ayrıldı. Ermeni gazetesi, “Böylece Kremlin Sarayı’nda Sarkisyan-Aliyev boks müsabakası başlamadan bitmiş oldu” diye yazdı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı