Gündem Haberleri

  Şarkıcı Youssou N'Dour Senegal'de cumhurbaşkanı adayı

  BBC Türkçe
  03.01.2012 - 13:55 | Son Güncelleme:

  Senegalli dünyaca meşhur şarkıcı Youssou N'Dour şubat ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

  Şarkıcı Youssou NDour Senegalde cumhurbaşkanı adayı

  Kendisine ait televizyon kanalından yaptığı açıklamada N'Dour, aday olması için kendisine gelen talepleri değerlendirdiğini ve yanıtının olumlu olduğunu söyledi. Senegal seçimlerinde Youssou N'Dour'un karşısındaki rakibi şu anki Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade olacak.

  Cumhurbaşkanlığı koltuğunda üçüncü bir dönem kalmak istemesi tartışma yaratan Abdoulaye Wade'nin anayasada değişiklik önerileri son aylarda Senegal'de protestolara yol açtı.

  Batı Afrika'nın en demokratik ve istikrarlı ülkelerinden biri olarak bilinen Senegal, bölgede askeri darbeye tanık olmamış tek ülke olma özelliğine sahip.

  "VATANSEVERLİK BİLİNCİYLE ADAY OLDUM"

  Ancak muhabirler, seçimler yaklaştıkça ortamın gerginleştiğine ve önde gelen siyasetçilerden birinin cinayetle suçlandığına dikkat çekiyor.

  Youssou N'Dour, aday olma kararını ''bir vatanseverin görev bilinciyle'' aldığını söyledi.

  Yüksek eğitimli olmasa da bunun sorun yaratmayacağını belirten N'Dour, ''Ben dünya okulunda okudum, gezmek insanı kitaplar kadar eğitiyor. Becerikli, sadık, iş bitirici ve çalışkan bir insan olduğumu defalarca kanıtladım.'' diye konuştu.

  Senegal'de Cumhurbaşkanı Wade'nin geçen haziran ayında öne sürdüğü seçim yasalarında değişiklik teklifi ve yeni bir cumhurbaşkanı yardımcısı pozisyonu yaratmak istemesi protesto eylemlerine neden oldu.

  Halihazırda Senegal'de bir cumhurbaşkanı adayının seçimi ilk turda kazanması için en az yüzde 50 oy desteği alması gerekiyor. Aksi takdirde ikinci tur seçimlere gidiliyor. Wade, ilk turda kazanmak için yeterli oy oranını yüzde 25'e çekmeyi önermişti.

  ŞARKISI GRAMMY'YE ADAY GÖSTERİLMİŞTİ

  Muhalifleri, 11 yıldır görevde bulunan Wade'nin seçim yasalarını kendi lehine değiştirmek istediğini ve cumhurbaşkanı yardımcılığı teklifini oğlu Karim'i göreve getirmek için öne sürdüğünü söylüyorlar.

  Gözlemciler, şarkıcı Youssou N'Dour'un son aylarda önde gelen bir siyasi muhalif olarak yıldızının parladığını belirtiyor.

  Youssou N'Dour, geleneksel Senegal müziğini salsa, caz ve hip-hop ile karıştıran tarzı ile şöhrete sahip. 1994 yılında Neneh Cherry ile birlikte kaydettiği düet Seven Seconds dünya çapında hit olmuş ve Grammy ödüllerine aday gösterilmişti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı