"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Sarkan yüzler ataçlanıyor

Estetik cerrahinin yıllardır üzerinde çalıştığı cilt, her gün yeni keşiflerle sonsuz gençliğe bir adım daha yaklaşıyor.

Avrupa’dan sonra Türkiye’de de uygulanmaya başlanan "ataçlama" yönteminde dikiş izi olmaması, kadınların çok ilgisini çekiyor.

Yüz yaşlanmasının temel problemi; cilt dahil olmak üzere kaşlar, yanaklar, boyun gibi tüm yumuşak dokuların yerçekimi ile aşağı doğru sarkması olarak biliniyor. Plastik cerrahi de yıllardır bu problemi çözmek ve yüze gençliği geri vermek için uğraşıyor. Bu konuda temel tedavi, gerek endoskopik gerek klasik bir operasyonla yüzün gerilmesi olarak çözümlenebiliyor. Ancak yüz germe denen bu işlem, özellikle orta yaşlarda oldukça radikal bir uygulama olarak biliniyor.

SARKAN DOKULARA "APTOS LİFTİNG"

Elastikiyetini kaybeden ciltleri yeni bir uygulamayla yeniden gerginleştirdiklerini belirten Dr. Tunç Tiryaki, cildi içeriden astıklarını anlatıyor: "Son yıllarda tüm çabalar, sarkan dokuların dolgu kullanılmadan ve ameliyat gerektirmeden tekrar eski yerlerine alınmasına odaklandı. Estetik cerrahların da temel amacı, operasyon gibi radikal bir yöntem kullanmadan sarkıklıkların giderilmesiydi. Bu amaçla yakın zamana kadar gerek kaşlar, gerek yanaklar gerek ise boynu iplikler kullanarak yukarıda bir yerlere asıyorduk. Ancak bu uygulamalar hep kısa süreli sonuçlar veriyordu, çünkü iplikler canlı ve hareketli dokuları tutamıyor ve problem altı ay içinde tekrarlıyordu."

Son zamanlarda özellikle Avrupa’da yaygınlaşan yeni ataçlama yöntemi, dokuları dikerek yukarıda bir yerlere asmak yerine, bir çeşit kalıcı ince ataç kullanarak sarkıklıkları düzeltiyor. "Aptos lifting" olarak adlandırılan bu yeni yöntem dokuyu bir yere dikmek yerine çift taraflı yapısı ile kendi üzerine topluyor.

İz kalmıyor

Bu yöntemin birinci avantajı; kaşlar, yanaklar, dudak kenarları, çene, boyun gibi sarkan tüm dokularda kullanılabilmesi. Diğer bir avantajı ise hiçbir şekilde dikiş kullanılmıyor olması. Dikiş, yeni ataçın kendisine yükün bindirilmesi sonucunda kalıcılığını sağlıyor. Bir başka önemli nokta da, hiçbir kesi kullanılmadan ataçın özel bir iğne ile yerleştirilmesi. Sonuç olarak herhangi küçük bir iz dahi kalmıyor.Örneğin kaşların asılması 10 dakika, tüm yüz ise 30 dakika sürüyor ve iki gün içinde hasta işine dönebiliyor.

Tunç Tiryaki, yüzde çok başarılı olan bu yöntemin daha yaygın kullanımı için son zamanlarda yapılan çalışmalarda boyun, kol, meme ve hatta kalça asma sonuçlarının da umut verici olduğunu söylüyor.

ÜRÜN MARKET

50. yıla özel parfüm

Pino, doğumunun 50. yılını yepyeni bir parfümle kutluyor. Modayı takip eden gençlere yönelik üretilen Fifty by Pino Silvestre, içeriğinde barındırdığı esanslarla erkeksiliği ve tutkuyu yansıtıyor. Pino Blue ise deniz suyunun güçlü ve ferahlatıcı etkisini yoğun olarak hissettiriyor.

Cildinizi besleyin

Aquolina’nın Yogurtene serisi, yoğurtta bulunan protein ve laktik asit gibi besleyici maddelerden oluşan; nemlendirici, besleyici ve yumuşatan özelliklere sahip. Yogurtene’li banyo köpüğü rahatlatıcı, vücut sütü koruyucu ve vücut kremi de besleyici özellikleriyle öne çıkıyor.

Lokal anestezi altında yapılan bu uygulamalar sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken birkaç nokta var. Bunlar:

l Bir-iki gün çok sıcak yiyecek ve içecekten kaçınmak.

l Uygulama yapılan bölgeye bir gün boyunca buz kompresi uygulamak.
X