Ege Haberleri

EGE

  Sark tütünü yeniden gözde

  Hürriyet Haber
  07 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 06 Haziran 2013 - 16:19

  EGE Bölgesi’nin geçmişte tütün ambarı olarak bilinen Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde, son yıllarda boş kalan tarlalarda talep üzerine yeniden şark tütünü ekimine başlandı.

   

  1980 ve daha önceki yıllarda Ege Bölgesi’nin gözde tütün üretim merkezi olan ve yıllık 20 milyon kilo rekolteye sahip olan Akhisar’da, Tekel Yasası’nın değişmesi ardından da tütün dikim sahalarının kısıtlanması ve kota getirilmesi çiftçilerin başka ürünlere yönelmesine neden olmuştu. Tütün üretiminden vazeçen çiftçiler zeytin ve diğer tarım ürünlerinin üretimine yönelmişti.

  Depolardaki şark tütünü stoklarının azalması ve diğer bölgelerde istenen kalitede tütün üretiminin olmaması Akhisar’ın şark tütününe olan talebini tekrar canlandırdı. Bunun üzerine Akhisarlı üreticiler, son 2-3 yıldır boş kalan tarlalarına yeniden tütün ekmeye başladı. 2 milyon kiloya kadar düşen rokoltenin, bu yıl 5 milyon kiloya kadar yükselmesi bekleniyor.

  Tütün üreticisi İbrahim Başyiğit, geçmiş yıllarda Tütün Yasası’nda değişiklik yapılmadan önce yılda
  bir kez tütün piyasasasının açıldığı-na dikkati çekip, “Mahsulümüzü tüccar veya Tekel’e satıyorduk. Ancak, bunun da karşılığında paramızı tek seferde alıyorduk. Şimdi ise yeni yasa gereği tüccarla ön anlaşma yapıyoruz. Dikim,
  kırım, hasat zamanında da periyodik olarak belirli miktarlarda para alıyoruz. Böylece yılda 3-4 kez para elimize geçiyor. Biz de borçlarımızı ödeyip, mağdur olmuyoruz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı