Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarıyer'de yıkım gerginliği

  Sefa KIDIK/İSTANBUL, (DHA)
  08 Şubat 2011 - 08:22Son Güncelleme : 08 Şubat 2011 - 11:36

  Sarıyer Derbent Çamlıtepe Mahallesi'nde yıkım öncesi olaylar çıktı.

  VATANDAŞ FENALAŞTI / FOTO GALERİ

  SARIYER Derbent’te sahipleri tarafından müteahhite satılan 40 evin tahliyesi ve yıkım çalışması için çıkabilecek olayları önlemek için yaklaşık 1000 çevik kuvvet polisi ,panzerlerle saat 04.00 sıralarında mahalle girişinde toplandı.

  Yıkım olacağını duyan bir grup mahalle sakini polisi engellemek için önlerinde set oluşturdu. Onlarca polis karşısında direnemeyen mahalle sakinleri geri adım atmak zorunda kaldı. Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı olaylarda polis kendilerine zorluk çıkartan grubu dağıtmak için biber gazı kullandı. Olaylar sırasında fenalaşan bir kişi de yarım saat ambulansın gelmesini bekledi.

  Çamlıtepe (Derbent) Mahallesi’nde evlerini satan 40 gecekondu sahibi, çevredeki komşularından çekindiği için evlerini boşaltamadı. Emniyet güçlerine ve belediyeye dilekçe verdikleri iddia edilen gecekondu sahiplerinin bu isteği için saat 04.00 sıralarında mahalleye yaklaşık 1000 çevik kuvvet polisi ile birlikte 41 tane kapalı kasa kamyon gönderildi. Eşyaları taşımak için 150 işçiyi de kamyonlarla mahalleye gönderdi. Tahliye ve yıkımlar yaşanacağı haberini alan mahalle sakinleri kadınlı-erkekli, yaşlı genç sokağa döküldü.

  Çevik kuvvet polisinin ve kamyonların önünü kesen grup, polise ve işçilere tepki gösterdi. İşçilerin can güvenliği için gelen kamyonlara işçilerle birlikte çevik kuvvet polisleri de bindirildi. Boşaltılacak olan gecekondulara gitmeye çalışan ekiplerin önü sık sık mahalle halkı tarafından kesildi. Mahalle girişinde oturma eylemi yapan vatandaşlarla yolu açmaya çalışan polisler arasında arbede yaşandı. Çıkan olaylar sırasında kalp hastası olduğu öğrenilen Yusuf Birdal fenalaşarak yere yığıldı. Bir süre yerde baygın yatan Birdal, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Birdal’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

  Direniş gösteren eylemcilere polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Vatandaşlarla polis arasında ara sokaklarda kovalamaca yaşandı. Gecekondularını satan vatandaşlar da mahallelinin hedefi oldu. "Yıllardır beraber kader birliği yaptığımız komşularımız bizi sattı" diyen mahalleli tahliye ve yıkım kararı bulunan gecekonduları taşladı.

  Öfkeli kalabalık, tahliye için gelen kamyonetleri de taşlamaya başladı. Korkuya kapılan kamyon sürücüleri tepkilerden çekinerek geri dönmek istedi. Mahalleden ayrılmak isteyen kamyon şoförlerini polisler engelledi. İşçiler tarafından taşınmayan başlanan eşyaları gören tepkili kalabalık kamyonlara saldırdı. Yıkıma karşı çıkan mahalle halkı, 40-50 yıldır aynı mahallede yaşadıklarını söyleyerek gecekonduların satılmasına tepki gösterdi. Çamlıtepe Mahallesi’ndeki 40 gecekondunun tahliye sonrası yıkılacağı belirtildi. Polis ile mahalleli arasındaki gerginlik sürüyor.

  Bir grup genç de evlerini satan vatandaşlara tepki için yürüyüş düzenledi. Atılan biber gazlarından da nasiplerini alan gençler yürüyüşlerinden vazgeçmedi. Sokak sokak dolaşarak " Derbent bizimdir bizim kalacak" sloganları attı.

  İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ "YIKIMLA İLGİMİZ YOK" AÇIKLAMASI YAPTI

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise yıkım ile ilgili şu açıklamayı yaptı; "Sarıyer Çamlıtepe Mahallesi’nde gecekondu yıkımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılmamaktadır. Söz konusu arazi bir kooperatife ait olup, arazi üzerinde bulunan kaçak yapılardan 44’ünün sahibi ile anlaşma yapılmış. Kooperatif yetkilileri anlaşma yapılan evlerin boşaltımsa çalışmalarına başlamışlardır. Ancak anlaşma yapmadıkları ileri sürülen diğer yapıların sahipleri yıkıma karşı çıkmışlardır. Bazı basın yayın organlarında yıkımları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı iddia edilmiştir. Yıkım ilgili kooperatif tarafından yapılmaktadır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışması veya malzeme desteği yoktur."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı