Gündem Haberleri

  Sarin Londra’dan mikroplar ABD’den

  Birce BORA/LONDRA
  09.09.2013 - 01:17 | Son Güncelleme:

  Son iki yıl içinde Suriye’ye sarin gazı yapımında kullanılan sodyum florür maddesini ihraç ettiği yönündeki suçlamaları reddeden İngiltere’nin, 2004-2010 yılları arasında ülkeye büyük miktarlarda sodyum florür sattığı kesinleşti.

  Mail on Sunday’in haberine göre İngiliz hükümeti önceki gece hatalarını kabul etti ve yapılan ticaretin “büyük sorumsuzluk” olduğunu açıkladı. Avam Kamarası Silah Kontrolü Komitesi’nden Muhafazakar Partili Milletvekili Thomas Docherty “Bu yeni bilgiler çok rahatsızlık verici” dedi.
  New York Times gazetesi ise dün, Suriye’nin kimyasal ve biyolojik silah stokunu yıllar içinde geliştirmesine bazı ABD şirketlerinin de yardım ettiğini yazdı. ABD yetkililerinin engelleme çabalarına rağmen örneğin Maine Biological Laboratories adlı şirketin, 2001’de Suriye rejimine biyolojik silah malzemesi sağladığı belirtildi.

  BM raporu yetişir mi

  ALMAN gazetesi Frankfurter Allgemeine’ın haberine göre Suriye’den kimyasal saldırı numunesi toplayan BM denetçileri bir “ön rapor” vermeyi kabul etti. Haftasonuna kadar yayınlanması beklenen raporda Guta’da yüzlerce kişiyi öldüren kimyasal saldırıda kullanılan gazın türü ve bölgeye hangi silahla ulaştırıldığı gibi detaylar yer alacak. Raporu bekleyip beklemeyeceği belirsiz olan ABD ise saldırı planlarını genişletiyor. Los Angeles Times’a göre Suriye’de “50’den çok daha fazla” askeri hedefin vurulacağı, üç gün sürecek bir operasyon düşünülüyor. Ancak Obama Yönetimi’nin onay istediği Kongre’yi, ABD istihbaratının açıkladığı son videolar da ikna edebilmiş değil.

  Etiketler: ingiltere , Sarin gazı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı