Ege Haberleri

  Sarıkız çelişkisi

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akçay’daki fistan giymiş Sarıkız anıtını müstehcen bulan Refahlılara dastek veren MHP'li başkan, çırılçıplak bir başkasını bir yıldır belediyede sergiliyor

  EDREMİT'te FP İlçe Sekreteri Cengiz Acar, Akçay Barbaros Meydanı'nda, kaz güden, fistan giymiş efsanevi Sarıkız'ın heykeline ‘‘Göğüsleri çok belirgin’’ diye tepki gösterince tartışma başladı.

  Gerekirse kalkar

  HEYKELİN Sarıkız'ın ermiş kişiliğine yakışmadığını, cinselliğini ön plana çıkardığını öne süren Acar'a, MHP'li Belediye Başkanı Tuncay Kılıç da destek verdi. Kılıç, ‘‘Gerekirse heykeli kaldırırız’’ derken, belediyede bir yıldır sergilenen bir başka Sarıkız heykeli dikkat çekti.

  Müstehcen değil

  BELEDİYE koridorunda, heykeltraş Cemil Aktaş'ın yaptığı çırılçıplak, göğüsleri, kalçaları ortada, ancak belden aşağısı tül süsü verilmiş yontuyla kamufle edilmeye çalışılan heykel için Kılıç, ‘‘Bence bu müstehcen değil. Ama itiraz olursa, onu da inceleriz’’ dedi.

  Sanatçı savunması

  BİNAYA gelenlerin ilgiyle izlediği çıplak Sarıkız'ın yaratıcısı heykeltraş Aktaş da heykeli için ‘‘Sanatçı eserini yaratırken belirli temalardan, söylencelerden esinlenebilir. Benim de Sarıkızım bu’’ diye konuştu.

  HEYKELTRAŞ CEMİL AKTAŞ

  Ben böyle düşündüm

  HEYKELTRAŞ Cemil Aktaş'ın, belediye binasında sergilenen, aralarında Sarıkız'ın da bulunduğu çıplak kadın heykelleri, geçen Ramazan ayında üzerlerine örtü örtülerek kamufle edilmişti. Aktaş, çıplak Sarıkız'ı için, ‘‘Politikacılar, sanat eserlerini, ideolojilerini bir yana bırakarak değerlendirmeli. Herkes Sarıkız'ı beyninde farklı kalıplara koyabilir. Sanatçı da eserini yaratırken, belirli temalardan, söylencelerden esinlenebilir. Bir Sarıkız eserini tartışmak da politikacıların işi değil, sanat eleştirmeninin işidir. Benim de Sarıkızım bu. İster beğenilsin, ister beğenilmesin. Ben Sarıkız'ı böyle düşündüm ve eserime yansıttım’ diye konuştu.

  BELEDİYE BAŞKANI

  Halka sorarız

  EDREMİT Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, Ertuğ Atlı'nın yaptığı meydandaki heykelle Cemil Aktaş'ın çırılçıplak Sarıkız eserine yaklaşımıyla kafaları karıştırdı. Kılıç, ‘‘Barbaros Meydanı'ndaki Sarıkız, bence de efsanedeki Sarıkız'ı anlatmıyor. Kaldırmayı düşünüyoruz. Ancak farklı sesler yükselirse, gerekirse referandum yapar, halka sorarız. Çıkacak sonuca göre karar veririz’’ dedi. Aktaş'ın eserine sahip çıkan Kılıç, ‘‘Belediyedeki Sarıkız ise bence cinsellik içermiyor. Bunu sergiden kaldırmayı düşünmüyorum. Sakıncası yok. Ancak gerekirse bunu da halka sorarız’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı