Kars Haberleri

KARS HABERLERİ

  Sarıkamış'ın hedefi dünya markası olmak

  DHA
  17 Mart 2017 - 12:35Son Güncelleme : 17 Mart 2017 - 12:36

  Sarıkamış'ın hedefi dünya markası olmak

   KARS, (DHA)- Sarıkamış Kış Turizmi Çalıştayında konuşan Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Sarıkamış'ın turizm cenneti olduğunu belirterek, “Sarıkamış'ı dünya markası haline getirmeliyiz" dedi. 

  Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve KAÜ işbirliğiyle Sarıkamış Kayak Merkezi'ndeki Ekinata Grand Toprak Otel'de düzenlenen 'Sarıkamış Kış Turizmi Çalıştayına Türkiye'nin farklı üniversitelerinden akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Kars ve Sarıkamış'taki sektör temsilcileri katıldı. Programın açılışında konuşan KAÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, şunları söyledi:
  "Tek vücut olarak, Sarıkamış'ı dünya markası haline getirmeliyiz. Bunu, ortak akıl oluşturarak, bilimsel çalışmalarla yapmalıyız. Sarıkamış aynı zamanda turizm cennetidir. İlçede son yıllarda bakanlıklar ve yerel yöneticilerin katkılarıyla önemli projeler hayata geçirilmiştir. Kış ve yaz turizmini yalnızca yerli turist için değil, yabancı turistlere yönelik de geliştirmeliyiz. Batı ülkelerin yanı sıra Kafkas ülkeleri ve Rusya'daki potansiyeli düşünerek turizmi geliştirmeliyiz."
  SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu ise Ajansın turizme yönelik projelere büyük destekler verdiğini bildirdi. Ajansın amaçlarını anlatan, Sarıkamış Kütük Ev projesi başta olmak üzere yürütülen projeler hakkında bilgi veren Hüsnü Kapu "Bölgemize ait değerleri ortaya çıkarmak istiyoruz ve bu doğrultuda faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kamu, özel kesim ve STK'ların birlikte hareket etmesi önemlidir. 2011 yılından beri işletmelerin kurumsal kapasitelerinin arttırılmasına yönelik desteklerimiz oldu. Turizm ve hizmet sektörüne büyük katkılar sunduk. Özellikle alt yapı bağlamında birçok projeyi destekledik. Son 5 yılda turizm sektörüne yaklaşık 20 milyon liralık bir destek verdik. Toplamda 30 milyonluk bir yatırım gerçekleştirilmiş oldu" diye konuştu. 
  Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ise Sarıkamış'a yönelik hedef ve planların, bu tür çalıştaylarla ortaya konulması gerektiğini ifade etti. Karaman, "Türkiye'de kaliteli ve güvenli kayağın adresi Sarıkamış'tır. Profesyonel kayakçıların tercih yerlerinin başında Sarıkamış gelir. Türkiye'de sarıçam ormanları ve kristal karı olan tek yer Sarıkamış'tır ve öz güvenimiz yerindedir" dedi. 
  Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy da kış turizminde istenilen seviyeye gelinmesi için alt yapı, çevre düzenlemesi, yatak kapasitesi ve mekanik tesislerle ilgili çalışmaların hızla tamamlandığını belirtti.
   
  FOTOĞRAFLI
   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  KarsBugün9 ºCKısa Sağınak Yağışlı
  • Perş12 ºC
  • Cuma11 ºC
  • Cmts12 ºC
  • Pazr14 ºC
  • Pzts14 ºC
  • Salı11 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı