KARS HABERLERİ

Sarıkamış'ın hedefi dünya markası olmak

DHA
17 Mart 2017 - 12:35Son Güncelleme : 17 Mart 2017 - 12:36

Sarıkamış'ın hedefi dünya markası olmak

DHA

 KARS, (DHA)- Sarıkamış Kış Turizmi Çalıştayında konuşan Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Sarıkamış'ın turizm cenneti olduğunu belirterek, “Sarıkamış'ı dünya markası haline getirmeliyiz" dedi. 

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve KAÜ işbirliğiyle Sarıkamış Kayak Merkezi'ndeki Ekinata Grand Toprak Otel'de düzenlenen 'Sarıkamış Kış Turizmi Çalıştayına Türkiye'nin farklı üniversitelerinden akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Kars ve Sarıkamış'taki sektör temsilcileri katıldı. Programın açılışında konuşan KAÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, şunları söyledi:
"Tek vücut olarak, Sarıkamış'ı dünya markası haline getirmeliyiz. Bunu, ortak akıl oluşturarak, bilimsel çalışmalarla yapmalıyız. Sarıkamış aynı zamanda turizm cennetidir. İlçede son yıllarda bakanlıklar ve yerel yöneticilerin katkılarıyla önemli projeler hayata geçirilmiştir. Kış ve yaz turizmini yalnızca yerli turist için değil, yabancı turistlere yönelik de geliştirmeliyiz. Batı ülkelerin yanı sıra Kafkas ülkeleri ve Rusya'daki potansiyeli düşünerek turizmi geliştirmeliyiz."
SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu ise Ajansın turizme yönelik projelere büyük destekler verdiğini bildirdi. Ajansın amaçlarını anlatan, Sarıkamış Kütük Ev projesi başta olmak üzere yürütülen projeler hakkında bilgi veren Hüsnü Kapu "Bölgemize ait değerleri ortaya çıkarmak istiyoruz ve bu doğrultuda faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kamu, özel kesim ve STK'ların birlikte hareket etmesi önemlidir. 2011 yılından beri işletmelerin kurumsal kapasitelerinin arttırılmasına yönelik desteklerimiz oldu. Turizm ve hizmet sektörüne büyük katkılar sunduk. Özellikle alt yapı bağlamında birçok projeyi destekledik. Son 5 yılda turizm sektörüne yaklaşık 20 milyon liralık bir destek verdik. Toplamda 30 milyonluk bir yatırım gerçekleştirilmiş oldu" diye konuştu. 
Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ise Sarıkamış'a yönelik hedef ve planların, bu tür çalıştaylarla ortaya konulması gerektiğini ifade etti. Karaman, "Türkiye'de kaliteli ve güvenli kayağın adresi Sarıkamış'tır. Profesyonel kayakçıların tercih yerlerinin başında Sarıkamış gelir. Türkiye'de sarıçam ormanları ve kristal karı olan tek yer Sarıkamış'tır ve öz güvenimiz yerindedir" dedi. 
Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy da kış turizminde istenilen seviyeye gelinmesi için alt yapı, çevre düzenlemesi, yatak kapasitesi ve mekanik tesislerle ilgili çalışmaların hızla tamamlandığını belirtti.
 
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Sarıkamış'ın hedefi dünya markası olmak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mart 2017 tarihinde saat 12 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sarıkamış'ın hedefi dünya markası olmak haberi güncellenecektir.

KARS İLÇELERİ
  YOL DURUMU
  Trafik durumunu anında takip edin...
  Yol durumu »
  KARS NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Haziran 2017, Cumartesi
  • İmsak
   02:31
  • Guneş
   04:30
  • Öğle
   12:14
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı