Gündem Haberleri

  Sarıkamış’la ne alakası var

  Süleyman DEMİRKAN / ANKA
  07.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Gül’ün, Kuzey Irak’a operasyon konusunda 90 bin askerimizin şehit düştüğü Sarıkamış harekatını örnek vermesine MHP’den tepki geldi. Milletvekili adayı Deniz Bölükbaşı "Sarıkamış’la ne alakası var. Kuzey Irak’a girersek ’90 bin şehit mi veririz’ demek istiyor. Bu beyanlar teröriste ümit verir" dedi.

  MHP’nin ağır toplarından, Ankara Milletvekili adayı Büyükelçi Deniz Bölükbaşı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Kuzey Irak’a askeri operasyondan söz ederken Sarıkamış örneğini vermesine çok şaşırdığını belirtti. "Bu, teröre teslimiyetin adıdır" diyen Bölükbaşı, Kuzey Irak kaynaklı terörün, Türkiye’nin milli güvenliğini ve bütünlüğünü tehdit eder aşamaya geldiğini, bunda hükümetin yanlış politikalarının etkili olduğunu belirterek şunları söyledi:

  SAÇMA ÖRNEK Sayın Bakan, şimdi kalkmış bu konuyu tarihteki Sarıkamış olayları ile kıyaslıyor. Ne alakası var? Kuzey Irak odaklı terör tehdidi bu seçim döneminde suni olarak ortaya çıkarılmış bir sorun değil ki. Bu tehdit 4 yıldır var, AKP hükümeti de 4.5 yıldır iş başında. O halde, seçim atmosferine girilmeden neden gereğini yapmadılar? Sayın Bakan’ın bu saçma örneği, teröre dolaylı destek verme politikasına mazeret üretmeden başka bir anlam ifade etmez. Sen hükümetsin, gereğini yapacaksın.

  SORUMSUZ AÇIKLAMA Ne yani, Kuzey Irak’a girersek ’90 bin şehit mi veririz’ demek istiyor. Bu beyanlar teröre, teröristlere ve destekçilerine ümit ve cesaret verir. Sayın Gül’ün bu talihsiz açıklaması bir anlamda teröre ve destekçilerine verilen güvencenin tekrarı niteliğindedir. Bizim anlayışımıza göre, Türkiye’nin milli güvenliği ağır bir tehdit altındaysa; gerekli adımlar atılır. Bu hükümetin anlayışına göre ise böyle ’Eli kolu bağlı oturulur’. Sayın Gül, bu zihniyetiyle, bu yaklaşımıyla bir de kalkmış Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına aday olmuş. Genelkurmay Başkanı defalarca, böyle bir operasyon kararının ’gerekli, caydırıcı, yararlı’ olacağını söylemişken, Gül’ün bu son açıklaması tam bir sorumsuzluk örneğidir ve bir kez daha Türk milletinde hayal kırıklığı yaratmıştır."

  Dışişleri Bakanı Gül, bir TV programında Kuzey Irak’a operasyon düzenlenmesiyle ilgili soruyu yanıtlarken "Güvenlik meselelerinin iç politikaya alet edilmesi hep felaket getirmiştir. Tarihimizde de vardır bunlar. 90 bine yakın evladımızı Allahuekber dağlarında feda ettik" demişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı