KARS HABERLERİ

Sarıkamış Kayak Tesislerinde İnceleme

IHA
11 Ekim 2015 - 10:57Son Güncelleme : 11 Ekim 2015 - 10:58

SARIKAMIŞ KAYAK TESİSLERİNDE İNCELEME(IŞIK ÇAPANOĞLU/KARS-İHA)

IHA

13 Eylül 2015 tarihinde çıkan yangından zarar gören Sarıkamış 2. Etap üst istasyonunda Avusturalya’dan gelen uzman ekipler incelemelerde bulundular.
Yaklaşık 1 hafta Sarıkamış’ta kalan Avusturalyalı uzman Heins Miller ve ekibi, Belediye Başkanı Köksal Toksoy’un da yakından takip ettiği incelemelerini tamamladı.
Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nin kışa sezonuna yetiştirilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Belediye başkanı Köksal Toksoy, “Kayak merkezimiz yalnızca bölgenin değil, Türkiye’nin de önemli kış turizm yerleri arasındadır. Turizm yatırımcıları, otelciler, lokantalar, Sarıkamış ile Kars’taki esnaf ve vatandaşlar, özellikle uzun süren kış mevsimde geçimini buradan sağlıyor” dedi.
Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nin13 Eylül’de çıkan yangında zarar gören 2. Etap üst istasyonun yapılacak onarımla kış sezonuna yetiştirileceğinin müjdesini de veren Toksoy, yangın sonucu kullanılamaz hale gelen kayak merkezinin 2. Etap üst istasyonunun yapılması için çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik Spor Bakanlığı, Kars Valiliği, Sarıkamış Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı olarak tesislerin sezona yetiştirilmesi için yoğun bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Köksal Toksoy, “Sarıkamış’a gelen yerli ve yabancı turist, bölgeye ekonomik gelir sağlamakla birlikte dinamizm kazandırıyor. Bu manada tesisimiz mutlak suretle sezona yetiştirilmesi lazım. Son olarak Turizm Bakanlığımızdan tesislerin yapılması için 2 milyon TL. aktarıldığını öğrendik. Ayrıca tesisin hasar gören kısmında son kontrollerin yapılması amacıyla zirvedeki istasyonun ölçümlerini yapmak ve yapımı ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve yetkili firması Dopellmayr’a rapor sunmak üzere Avusturya’dan tarafsız bilirkişi Heins Miller, Sarıkamış’a gelerek gerekli çalışmalarını tamamladı. İnşallah kısa sürede montaj çalışmalarına başlanacak” diye konuştu.
Öte yandan Doğu Anadolu Bölgesi’nin ve Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden bir tanesi olan kristal karı ve sarıçam ağaçlarıyla ünlü Cıbıltepe Kayak Merkezi’nin yeniden turizme kazandırılması için Sarıkamış halkı da seferber oldu. Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet karaman ve Belediye Başkanı Köksal Toksoy’un da yakından takip ettiği kayak tesislerinin sezona yetiştirilmesi bekleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Sarıkamış Kayak Tesislerinde İnceleme hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2015 tarihinde saat 10 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sarıkamış Kayak Tesislerinde İnceleme haberi güncellenecektir.

KARS İLÇELERİ
  KARS NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:18
  • Guneş
   05:11
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı