Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sarıgül hareketi büyüyor!

BUGÜN, CHP’liler, dört defa partiden ihraç ettikleri Mustafa Sarıgül’ü küçümsüyor, AKP’liler dudak büküyor, MHP’liler de önemsemiyor.

Fakat... Kim ne derse desin görünen o ki, Sarıgül hareketi büyüyor.

Dolaştığı bütün illerde ilgi büyük... İnsanlar onu coşkuyla karşılıyor, pencerelerden eller sallanıyor, gençler duvarlara “Çare Sarıgül” diye yazıyor.

Mustafa Sarıgül “Halkın desteğiyle iktidara yürüyorum” iddiasında... İnançlı, çok cesur ve kararlı!

Çalışmalarına “Türkiye Değişim Hareketi” adını veriyor. Parti bir ay sonra kurulacak.

¡ ¡ ¡

Mustafa Sarıgül, üç dönemdir Şişli’de büyük farkla belediye başkanı seçildi.

Şimdi hedef olarak iktidara yöneldi. Anketlerde görünmüyor ama Türkiye’nin her yerinde tanınıyor.

Politikada, Erdal İnönü’nün nezaketi, zarafeti, bilim adamı kimliği, üniversite anlayışı ve Turgut Özal’ın da pratik çözümleriyle yoluna devam etmek istiyor.

Mustafa Sarıgül ile İstinye Park’ta buluştuk. Yanımızda işadamı Engin İslâm, eşi Mine İslâm ve modacı Mustafa Küçükaslan vardı.

“Tayyip Bey’i devirecek tek kişi benim!” diyen Sarıgül, başbakan olmazsa derhal istifa edeceğini söylüyor ve “Seçimde birinci parti olmazsak, Ankara’da bir gün bile durmam!” diyor.

Üç saat süren sohbetimizde Sarıgül özetle şunları söyledi:

¡ ¡ ¡

? Ya sıradan biri olursunuz, ya da bayrağı burca dikersiniz. Biz, bayrağı burca dikeceğiz. Hedefimiz tek başına iktidar.

? Türkiye şu anda çok bitkin bir durumda yatıyor. Ülkeyi bu hasta halinden ancak ben kurtarırım.

? Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Türkiye’nin 81 ilinde ve 750 ilçesinde örgütlendi.

? Ben gittiğim yerlerde halkın sevgisini, halkın heyecanını görmesem niye oralara gideyim?

? 680 bin gönüllü üyemiz var. Amacımız üye sayımızı 2 milyona çıkartmak. Her gönüllü üyenin görevi 7 seçmeni sandığa getirmek olacak.

? Tayyip Bey yüzde 47 oy aldı. Benim tek hedefim Tayyip Bey’in rekorunu kırmak. Bizim yüzde 48 oyla iktidara gelmemiz lazım.

? Kurucularımız arasında kamuoyunun sevip takdir ettiği çok önemli isimler var. Biz hudut ve bayrak birliği diyen, ulusal birlikten yana olan herkesle yolumuza devam ediyoruz.

? Bizim partimizde dil farkı, din farkı, ırk farkı, mezhep ayrımı kesinlikle olmayacak. Herkes kendi inancını, kendi geleneklerini istediği gibi yaşayacak.

? Türkiye tarihinde ilk defa gayrimüslim bir yurttaşımızı kurucu üye yapacağız. Evet, ilk defa... Bugüne kadar hiç olmamış...

? Kadınlar yüzde 30 oranında partimizi temsil edecek. Her kademede yüzde 30 kadın olacak.

? AKP iktidarı devrini tamamladı, CHP’nin de bir şey yapacağı yok. Baykal’a artık kimse oy vermez, onun barajı geçmesi bile mümkün değil.

? 2011 seçimlerinde Türkiye’nin birinci partisi biz oluruz, ikinci parti AKP olur. Biz Ankara’ya parti kurmaya gitmiyoruz, AKP’den iktidarı devir teslim almaya gidiyoruz.

? Benim biyografimde, başbakan olarak yaptıklarım yazılacak. Dediğim gibi, başbakan olmazsam, bırakırım. Bunu aynen yazabilirsiniz.

? Partimizin dilekçesini verdiğimiz gün Ankara’da bizi en az 50 bin yurttaşımız karşılar. 50 bin yurttaşımız bizi karşılamazsa, benim uçağım Ankara’ya inmez. Partiyi kurmam!

NOT: Mustafa Sarıgül ile sohbetimize perşembe günü “Türkiye’nin ateşi 40 derece” başlıklı yazıyla devam edeceğim.                           R.T.

X