Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sarıgül’den sanat parkı

Sinpa A.ş. ve şişli Belediyesi, uzun soluklu bir projeyi hayata geçiriyor.

“şişli bundan böyle gökdelenler, plazalar ilçesi olarak anılmayacak. Yeni projelerle şişli’yi yeşil bir örtüyle bezeyeceğiz. ıstiyoruz ki çocuklarımız rahatça oyunlarını oynasın, vatandaşlarımız da keyifle dinlensinler” diyen şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Paris, New York ve Moskova’da da bulunan sanat parklarının bir benzerini Nişantaşı’nda yaptırıyor. “Cumhuriyet” adı verilecek park, önümüzdeki üç yıl boyunca çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Projenin sanat danışmanlığını ünlü heykeltıraş, Yılmaz Zenger ve cam işi tasarımcısı Hafize Uncuoğlu’nun üstlendiğini de belirteyim.

Her gün bakımda

Mine Kalpakçıoğlu, neredeyse her gün cilt ve vücut bakımı yaptırıyor. Haftanın altı günü Kavacık’taki güzellik merkezi Sivana by Ladonna’ya giden Kalpakçıoğlu, “Burası evime yakın olduğu için her gün gelmek zor olmuyor” diyor.

ılginç tesadüf

Ressam Timur Kerim ıncedayı, iki yıldır üzerinde çalıştığı 70 eserini Akbank Private Banking sponsorluğunda sanatseverlerle buluşturdu. “Sonsuzlukla Diyalog” temalı serginin tanıtım daveti, önceki gece Four Seasons Otel’de yapıldı. Ev sahipliğini ıncedayı’nın yanı sıra Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Fikret Önder’in yaptığı davet, ıstanbul’un elit isimlerini bir araya getirdi. 23 Kasım’a kadar Nişantaşı’ndaki The Sofa Hotel’de açık kalacak serginin davetinde ilginç bir de tesadüf yaşandı. Suzan Hanım’ın otelde öğle saatlerinde misafirlerini karşılarken giydiği elbisenin aynısını, akşamki davette yakın arkadaşı Dalia Garih giymişti. Suzan Hanım durumu fark edince, şoförünü Yeniköy’deki yalısına gönderdi ve siyah renkli, omuzları açık elbisesini aldırdı.

şiir kitabı çıktı

Düşsel Sanatlar Reklam Ajansı’nın ortağı Derya Kaya, geçtiğimiz ay bir şiir kitabı çıkardı. Kitabına “Yeşil Hüzün” adını veren Derya Hanım, “Yeşil Hüzün, her yüreğe ve her kalbe açılan farklı bir yol, farklı bir izdir” diyor.

Modanın Oxford’u Bursa’da kuruluyor

Faruk Saraç, meslekteki 30’uncu yılında bir moda akademisi açmaya hazırlanıyor. Saraç, ipeğin başkenti Bursa’da 1852 yılında kurulan Fabrika-i Hümayun’u restore ettirip, burada Faruk Saraç Tasarım Akademisi-Tekstil Müzesi’ni açacak. Ünlü modacı, restorasyon çalışmalarını Bursa Valisi şahabettin Harput ve Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katıldığı bir törenle başlattı ve ilk taşı yerleştirdi. Saraç, “Modanın Oxford’unu kuruyoruz.” diye konuştu.

Q Jazz’ın yerine Coppa

Eski Q Jazz Bar’ın sahibi Mehmet Ali Açılmış ile Melisa Çakarlar’ın ortak olduğu Q Cab by Coppa adlı restoran-barın açılışı, önceki gece yapıldı. Açılışa katılan cemiyet ve sanat dünyasının ünlü isimlerini, Mehmet Ali Bey ve kız arkadaşı Zeynep Olgaçay birlikte karşıladı.

Ödülü Clinton verdi

Genç işadamı Korkmaz Karaca, merkezi New York’ta bulunan Genç Türk-Amerikan Girişimcileri Vakfı tarafından “En Başarılı Genç Yönetici” ödülüne layık görüldü. Gübre ve kimyasal madde ithalatı yapan Karaca, ödülünü New York’ta düzenlenen törende ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın elinden aldı.

ıstanbul koleksiyonu

Paşabahçe, 2010 koleksiyonunda ıstanbul’dan esinlendi. şehrin ismini taşıyan 32 parçalık koleksiyon, önceki gün Santralıstanbul’da düzenlenen sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu. ıstanbul’un 2 bin yıllık kültürünü yansıtan simgelerden oluşan “ıstanbul Koleksiyonu”nu görmeye gelenler arasında Aslı-Altuğ Başar çifti de vardı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI