Gündem Haberleri

  Sarıgül Baykal'a yüklendi

  A.A
  15.10.2008 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Şişli Belediyesince yaptırılan “Prof. Dr. Erdal İnönü Bilim ve Kültür Merkezi” törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP lideri Baykal'ı eleştirdi.

  Eski başbakan yardımcılarından merhum Prof. Dr. Erdal İnönü anısına Marmara Üniversitesi Nişantaşı Yerleşkesi'nde 3 bin metrekare alanda yapılan 4 katlı kültür merkezinin açılışında konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, üniversitelerin, bulunduğu ülkenin ışık kaynakları olduğunu belirterek, bu ışığın parlaklığı ölçüsünde ülkenin geleceğinin de o kadar parlak olacağını kaydetti.

  Önem verdiği konuların başında eğitimin geldiğini anlatan Sarıgül, özellikle ilk ve ortaöğretim okullarını çağdaş bir ortamda eğitim verecek duruma getirdiklerini söyledi.

  Kültür merkezinin, Türkiye'nin yetiştirdiği seçkin bilim adamı Prof. Dr. Erdal İnönü'nün adını taşımasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Sarıgül, İnönü'yü siyasi yaşamında yakından tanıma ve birlikte çalışma onuruna eriştiğini dile getirdi.

  “Ulusça ve toplum olarak ne yazık ki bazı büyük değerlerimizin kıymetini onu kaybettikten sonra anlıyoruz” diyen Sarıgül, sert geçen ve bazen anlamsız sayılabilecek siyasi mücadeleler içinde kırılıp dökülen insanların değerinin çok geç anlaşıldığını belirtti.

  Sarıgül, “Bütün sert mücadelelere rağmen o, siyasi yaşamımda tanıdığım en zarif insandı. Siyasette olsun, bireysel olsun nezaketin ve zarafetin ne demek olduğunu ondan öğrendik. Demokratik olmanın ve demokrasinin erdemini ondan gördük. Ne zaman görev alınacağını, ne zaman görevin bırakılacağını Avrupalı siyasetçilerden önce ondan öğrendik. Türkiye'de yakında yerel seçimler var ama görüyorum ki Erdal İnönü'den ders alanlar yok” dedi.

  Erdal İnönü'nün hayatının hiçbir döneminde ve siyasi yaşamının hiçbir anında bir büyük “dünya kahramanı” olan babasının arkasına sığındığının görülmediğini anlatan Sarıgül, halkın inanç değerlerinin, halkın ulusal değerlerinin onun için siyaset aracı olmadığını belirtti.

  Sarıgül, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Ulusun değerlerine büyük özen ve duyarlılık gösterdi. Engin bilgisi ve fazilet abidesi Prof. Dr. İnönü'yü burada ona en yakışan bir yerde bilim yuvasının içinde öğrencilerle birlikte yaşatacağız. Üniversitesiyle bilim adamıyla partisiyle siyaset adamıyla ve hiç kuşkusuz ki vatandaşlarıyla bütünleşen bir toplum yaratmalıyız. Sorunlara yüzeysel veya siyasal yaklaşımlarla değil, bilimsel metotlarla yaklaşan bireyler yetiştirmeliyiz. Bilimin ışığında aydınlanan, barış ve esenliğin daim olduğu bir Türkiye, bilimin ve sanatın tüm dünyanın ortak malı ve tüm insanlığın kardeş olduğunu unutmadığı bir dünya diliyorum.”

  Var oldukları sürece Erdal İnönü'yü yaşatacaklarını dile getiren Sarıgül, çalışmalarını Ulu Önder Atatürk ve arkadaşları ile Erdal İnönü ve Bülent Ecevit'ten öğrendikleriyle yürüttüğünü söyledi.

  Sarıgül, camilerde, cemevlerinde, sinagoglarda ve kiliselerde din, dil, ırk ve mezhep farkı asla gözetmediklerini dile getirdi.

  “YÜZDE 69 OY ALIRSAM DURUMUMU DEĞERLENDİRİRİM”

  Konuşmasında yerel seçimlere 20 bin vatandaşla hazırlandıklarını bildiren Sarıgül sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Sayın Başbakan diyor ki 'Ben İzmir'i, Diyarbakır'ı istiyorum'... Bir tanesi de diyor ki 'Ben Şişli'yi istiyorum'... Gel de al bakalım Şişli'yi. Kaderin acı cilvesine bakınız ki sosyal demokratlar, bütün solcular bir olması gerekirken beraber olması gerekirken bir tanesi Ankara'da diyemiyor ki 'Ben
  yaklaşan yerel seçimlerde Türkiye'nin yüzde 50'sini istiyorum'... 25 yıldır
  oradasın. 5 tane genel seçim geçirdin. Hiçbir başarı yok. Başarısız olduğun yerde İş Bankası hisseleri üzerine oturuyorsun. Orada seni bırakmayacağız. Yok öyle yağma. Yüzde 69 oy alırsam arkadaşlarımla kendi durumumu değerlendiririm. Yüzde 80'i görmesem yüzde 69'dan bahsetmem.”

  SEVİNÇ İNÖNÜ

  Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü de projeyi başından bu yana heyecanla izlediklerini, temeli 6 ay önce atılan binayı ilk defa gördüğünü belirtti.

  31 Ekim'de Erdal İnönü öleli bir yıl olacağını, zamanın süratle akıp gittiğini, ancak kendisini unutamadıklarını bildiren Sevinç İnönü, “her zaman gülümseyen, zeki bakışlı aydınlık yüzünün gözlerde canlandığını” söyledi.

  Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü Prof. Dr. Necla Pur da devlet adamı ve en önemlisi büyük bilim adamı İnönü'nün adının bu binaya verilmesinin üniversite olarak kendilerini çok mutlu ettiğini anlattı.

  Burada üniversite ve yerel yönetim işbirliğinin güzel bir örneğinin sergilendiğini belirten Prof. Dr. Pur, harap olan bir binanın sıfırdan başlanarak yenilendiğini ve İnönü'ye yaraşır bir hale getirildiğini aktardı.

  Pur, üniversite senatosunun oy birliğiyle binaya Prof. Dr. Erdal İnönü'nün adının verilmesinden şeref duyduklarını ifade etti.

  Konuşmaların ardından Mustafa Sarıgül, Sevinç İnönü ve Rektör Prof. Dr. Necla Pur birlikte kültür merkezinin açılışı gerçekleştirdi.

  Törene, İnönü ailesinin yakınları, Şişli ve Bakırköy kaymakamları, öğrenciler ve çok sayıda partili katıldı.

  Kültür merkezinde, derslikler, konferans salonu, stüdyo, yemekhane ve öğrenci kantini bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı