Ege Haberleri

EGE

  Sarıgöl'de üzüm bağları koruma amaçlı örtülüyor

  Vehbi SARIHAN / SARIGÖL (Manisa), (DHA)
  13.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme: 10.07.2015 - 13:17

  MANİSA'nın Sarıgöl İlçesi'ndeki sofralık sultaniye cinsi üzüm bağları sıcak hava, dolu, iri yağmur, kırağı ve çiğden korunma amaçlı örtülmeye başlandı.

  Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm üreticilerinin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sarıgöl ve çevresindeki çekirdeksiz sofralık Sultaniye üzüm hasadının Ağustos ayının 16'sında başladığın belirten Ülgen, "Hasat, Aralık ayına kadar devam etmektedir. Sarıgöl Ovası'nda bu yıl 90 bin dekarlık üzüm alanı bulunmakta. Bu üzüm bağlarının bu yıl tahminen yüzde 80'i koruma amaçlı örtü altına alınması bekleniyor" dedi. Bu yıl yaşanan dolu ve don olayında ilçe üzüm bağlarının yüzde 40'a varan oranda zarar gördüğünü dile getiren Ülgen, rekoltede düşüş beklediklerini de belirtti.

  Sarıgölde üzüm bağları koruma amaçlı örtülüyor

  ÜRETİCİLERE UYARI

  Sarıgöl'de çekirdekli sofralık erkence üzüm hasadının başlandığını da kaydeden Ülgen, üzüm üreticilerini uyarıda bulunarak, "Her yıl üzümcü üreticilerimiz, üzüm paralarını alamadıkları için mağdur duruma düşmekte. Bu yıl çok dikkatli olmalarını üzümlerini peşin satmalarını istiyorum. Üzümlerini satarken Ziraat Odası'na gelsinler, firma hakkında gerekli bilgileri araştırarak söyleyelim. Biz çiftçilerimizin mağdur olmalarını istemiyoruz. Ayrıca ilçemizde bu yıl kurulan S.S Sarıgöl ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne de danışmadan üzümlerini satmasınlar" derdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı