MANİSA HABERLERİ

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen:

IHA
24.07.2015 - 10:11Son Güncelleme :

SARIGÖL ZİRAAT ODASI TARAFINDAN DÜZENLENEN DON OLAYINDAN KORUNMA AMAÇLI TOPLANTIDA BAŞKAN ALİ İHSAN ÜLGEN AÇIKLAMA YAPARKEN

IHA

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen üzüm üreticilerinin don afetinden zarar görmemeleri için artık çağa ayak uydurmaları gerektiğini söyledi.
Sarıgöl’ün Dadağlı Mahallesindeki Yazlık Kahvehanesinde 2015 yılında Dadağlı, Alemşahlı, Kızılçukur, Dindarlı Mahallelerinde meydana gelen don olaylarında zarar gören üzüm bağlarının bir daha zarar görmemesi için toplantı yapıldı. Toplantıya çok sayıda üzüm üreticisi katıldı.
Sarıgöl Dadağlı Mahallesindeki,yazlık kahvehanede yapılan ’Don olayından koruyan cihaz’ tanıtımına Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, SS.Sarıgöl ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yusuf Tüfekçi, üzüm üreticileri ile Manisa’da faaliyet gösteren bir firmanın elemanı Ziraat Yüksek Mühendisi Nazım Şafak konuşmacı olarak katıldı.
Yapılan toplantıda bir açıklama yapan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm üreticisi olarak, tarımda yapılan tüm yenilikleri çağa uygun olarak yapmanın gerekliliğini vurgulayarak, "İlkbahar aylarında ilçemizin Dadağlı, Dindarlı, Kızılçukur ve Alemşahlı Mahallerinde don olayından 12 bin dekarlık alan zarar gördü. Buradaki bağlar kazıldı. Yerine yenileri dikilmeye başlandı. Her yıl, don olayından zarar görmekteyiz. Bu nedenle çağımızda yeni yeni cihazlar çıkmakta ve don olaylarını ortadan kaldırmakta. Çağa uymak gerek." dedi.
Ülgen, don önleyici cihazın bireysel olarak veya ortak olarak kurulabileceğini de belirterek, "Bu sistem 180 dekarlık alana don olaylarından korumakta. Bir de üzüm bağlarımızın üzerine örtmekteyiz. Don olaylarından koruma cihazı 20 bin Dolara mal olmakta. Ortak kurulması yararlı maliyeti düşmekte. Ayrıca bu cihaz için Devlet desteklemesi yapılmalı. Bakınız TARSİM’de sigortanın yarısını devlet karşılıyor, bunda da destek yapılırsa don korkusundan kurtulmuş oluruz." diye konuştu.
Ziraat Yüksek Mühendisi Nazım Şafak, sunumunu video eşliğinde yaparak çiftçilere bilgilendirdi. Şafak, bilgilendirme konuşmasının ardından üreticilerin sorularını cevaplandırdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen: haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı