MANİSA HABERLERİ

Sarıgöl Emniyetinden Muhtarla Toplantı

IHA
20 Temmuz 2015 - 17:48Son Güncelleme : 20 Temmuz 2015 - 17:49

SARIGÖL İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ SALİH ÖZTÜRK(SOLDA),MUHTARLARLA YAPTIĞI TOPLANTIDA TRAKTÖR KASALARINDA İNSAN TAŞIMANIN YASAK OLDUĞUNU MAHALLE MUHTARLARINI ANLATTI.

IHA

Sarıgöl İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtarlara yönelik olarak bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda özellikle açık kasa araçlarda tarım işçisi taşıma konusu üzerinde duruldu.
Sarıgöl İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk’ün başkanlığında gerçekleştirilen toplantının traktör kasalarında tarım işçisi taşıma konusunda yapılan denetimlerin halk arasında tedirginliğe yol açması ve bu tedirginliği gidermek amacıyla yapıldığı öğrenildi.
Özellikle yaz aylarında, traktör kasalarında tarım işçisi taşımacılığın arttığını zaman zaman üzücü trafik kazalarının yaşandığını belirten Sarıgöl İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk, ’’Trafik yasasının 130. maddesi ’Kamyon, kamyonet, römork ve yarı römorklarda yük üzerinde insan taşıması yasaktır.’ der. Gerekli hallerde kamyon, kamyonet, römork ve yarı römorklarla: araçların imal, tadil ve montajı hakkında yönetmelikte belirlenen ölçülere uygun oturma yeri, kasa kenarlarının düşmeyi önleyecek şekilde kapalı ve üzerinin örtülü olması şartıyla taşıma sınırın her tonu için iki yolcu taşıyabilir. Kısa mesafelerde işçi taşımasında kullanılacak için kasa yanı ve arka kapaklarının 90 santimetre yükseklikte, sağlam şekilde kapalı olması, karoser zemininden itibaren en az 120 santimetre yükseklikte elle tutulacak sağlam bir korkuluğunun bulunması şartı ile taşıma sınırının her tonu için ayakta 2 yolcu (işçi) taşınabilir. Bu amaçla kullanılan araçların üzeri açık olabilir." dedi.
Sarıgöl İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk yüklerin üzerine hiçbir şekilde insan bindirilmemesi gerektiğini belirterek, "Lastik tekerlekli tarım traktörlerinin kara yolu kullanmaları, yük ve insan taşıma esasları belirlenmiştir. 131. maddeye göre lastik tekerlekli traktörlere römork takarak ticari amaçlı yük taşımak yasaktır. Bu araçlar ticari araç olarak tescil edilemez." diye konuştu.
Öztürk açıklamasını şöyle tamamladı: "Tarım ürünlerinin toplanması, yüklenmesi veya boşaltılması amaçlı tarla veya iş yerine götürüp getirmek üzere lastik tekerlekli traktörlerin römork veya yarı römorklarına oturmaları şartıyla, taşıma sınırının beher tonu için en çok üç kişi binebilir. Yük üzerine insan taşınmaz. Ancak, yük ve insanın beraber taşınmasını mecbur kılan hallerde, aracın her türlü hareketi ve durması sırasında insanların bulunduğu sahaya tecavüz etmeyecek şekilde yükün sağlamca tespiti ve römork kapaklarının düşmeyi önleyecek şekilde kapalı olması mecburidir."
Toplantıya katılan muhtarlar, konu ile ilgili bilgileri aldıktan sonra merak ettikleri soruları sorarak konu hakkında bilgilendirildiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Sarıgöl Emniyetinden Muhtarla Toplantı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sarıgöl Emniyetinden Muhtarla Toplantı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:32
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı