Gündem Haberleri

  Sarı sızıntı önlemleri

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  01.10.2015 - 22:09 | Son Güncelleme:

  ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Tuzla’daki bir fabrikada halkı alarma geçiren kimyasal sızıntının ardından fabrikalar için kaza rehberi hazırladı. Rehberde tesislerdeki risklere ve kimyasal sızıntılara karşı alınacak tedbirlere yer verildi.

  Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması Rehberi’ne göre işletmecilerin tehlikeli maddelerin miktar ve bilgilerini sisteme yüklemesi gerekecek. Fabrikalar sistemdeki başlıklardan kimyasal madde seçimini yapacak. Buna göre Sınıflandırma, Ambalajlama ve Etiketleme Yönetmeliği’nde tanımlı 4 bin maddeden hangisinin fabrikada kullanıldığı sisteme girilecek.

  TEHLİKELİ MADDE ENVANTERİ
  Büyük endüstriyel kazaların tehlike kaynakları ve bu kazalar sonucu doğacak riskler tek tek belirtilecek. İşletmeciler bunun için ilk olarak tehlikeli maddelerin güncel envanterini çıkaracak. Envanter çalışmasıyla ortamdaki potansiyel tehlikeler ve etkileri ortaya konulacak. Envanter çalışmasında fabrikada kullanılan maddelerin alev alma tehlikesinin bulunup bulunmadığı, toksik yayılımı ve patlaması muhtemel bir maddenin insanlarla yapılar üzerindeki etkilerinin göz önünde bulundurulması gerekecek.

  Etiketler: sızıntı , çevre

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı