Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarhoşluk geni bulundu

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.05.2000 - 00:01

  Washington Üniversitesi'nde alkolizm ile ilgili araştırmalar yapan bilim adamları, ‘‘Protein Kinasi A’’ (PKA) genini bloke ettikleri farelerde ilginç değişimler saptadılar. PKA geni bloke edilen farelere, insanların içtiği içki dozunun 3 misli verildi, ama daha kısa zamanda içkinin tesirinden kurtulduklarını belirlendi. Araştırmacılar, genleri değiştirilerek mutasyona uğratılan farelerin, araştırmalarda kullanılan normal farelere göre iki kat daha fazla içki içtiklerini, fakat 65 dakika içinde alkolün tesirinden kurtulabildiklerini açıkladılar.

  Kanlarındaki alkol seviyesi yüzde 0.275'e çıkan fareler, kısa zamanda alkolün tesirini üzerlerinden atarken, mutasyona uğratılmamış ve aynı doz alkol verilen farelerde ise alkolün tesiri 90 dakika sürdü.

  Araştırmacı Todd Thiele, ilk kez PKA geninin alkol alımıyla ilgili rol oynadığının saptandığını, farelerde görülen bu durumun insanlarda da aynı şekilde meydana gelip gelmediğinin anlaşılması için yeni araştırmalar yapılacağını söyledi.

  Alkolün insanlar üzerindeki hassasiyetiyle ilgili araştırmalarda, aile geçmişinde alkolizm olan gençlerin, alkolün etkisine karşı daha az hassas oldukları, aile geçmişlerinde alkolizm olmayanlarda ise alkolün tesirine karşı daha fazla hassasiyet olduğu belirlenmişti. Araştırmacılar, elde ettikleri sonucun, insanlardaki alkol etkisiyle ilgili çalışmalara ışık tutacağını vurguladılar.

  DIŞ HABERLER SERVİSİ

  Çok kişinin dikkatini çekmiştir: Kimi insan bir duble şarapla çakır keyif olurken, kimisi yüksek alkollü 3-4 duble içkiden sonra, ancak etkilenir. çoğu kişi de buna akılcı bir açıklama getiremez. ABD'li bilim adamları, yaptıkları araştırmalarda, içkinin dozunu kontrol eden bir gen saptadılar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı