Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saraylarda ‘şok’ tahribat

  Hürriyet Haber
  31.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Saraylar Dairesi yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor. Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Turan Bilge'nin hazırladığı raporla ortaya çıkan iddialar üzerine TBMM Başkanı Hikmet Çetin, İstanbul'a müfettiş gönderdi. Yolsuzluk ve talanın yapıldığı yerlerin başında da Dolmabahçe Sarayı geliyor.

  TBMM, şimdi de Milli Saraylar Dairesi'ne yönelik yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla sarsıldı. Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Turan Bilge, Meclis Başkanı'na verdiğİ raporunda, birbirinden ilginç iddialarda bulundu.

  Bilge'nin raporuna göre, tarihi eserlerin onarım ve bakım işleri eş dost akrabaya verildi. Yöneticiler, sarayların personelini kendi ev işlerinde kullandılar. Tuvalette saklanan tarihi eserler ortadan kayboldu. Hikmet Çetin'in, İstanbul'a müfettiş göndermesine neden olan rapordaki iddialar şöyle:

  Yaklaşık 15 yıldır Dolmabahçe Sarayı'nda çalışan Daire Başkan Yardımcısı Zeki Aybek, saray, kasır ve köşklerin bütün demir işlerini damadına yaptırmaktadır. Çeşitli sebeplerle yapılan ihaleler de kendisinin uygun gördüğü kişi veya kuruluşların lehine sonuçlanmıştır.

  Sarayın işlerini yapan Bilgin Color, Aybek'in komşusu olup bütün özel işleri de Saray'a yaptırılmaktadır. Milli Saraylar Daire Başkanı Erol Eti, geçen yıl idari binanın tüm masa ve sandalyelerini 8 milyar lira karşılığında kayınbiraderine yaptırmıştır.

  Çatıları kurşunla kaplı olan Dolmabahçe Sarayı, kasır ve köşklerin onarım gerektiren kısımlarının kurşun kaplamaları sökülerek atölyelerde eritilir ve levha haline getirilen dökümler yeniden yerlerine takılır. Sökülen tarihi kurşunların akibeti ise belli değil.

  Dolmabahçe Sarayı'nda bulunan Camlı Köşk'ün restorasyon çalışmaları sırasında en değerli porselen ve cam eşyalar yöneticiler tarafından güvenli olduğu gerekçesiyle bir tuvalete yerleştirildi. Tuvalette saklanan tarihi eserlerin bir kısmının kaybolduğu ortaya çıktı.

  Dolmabahçe Koleksiyonu'nda bulunan Zonaro'nun bir yapıtı, çerçevesi içinden ortadan kayboldu. Tutanak tutulması dışında resmin bulunması ya da sorumluların ortaya çıkarılması için herhangi bir işlem yapılmadı.

  Sarayda çalışan personel, mesai saatleri içinde de daire başkan yardımcılarının özel işlerinde kullanıldığı tespit edildi. Son olarak Daire Başkan Yardımcısı İhsan Yücel'in evinin tüm demir işleri saray personeli tarafından yapıldı.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı