Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarayda devrim

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  29 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ekim 2011 - 15:29

  İngiltere tahtında yüzyıllardır süren “tahta öncelikli olarak en büyük erkek çocuğun geçmesi kuralı” kalktı.

  İNGİLTERE’de yüzyıllardır süren tahttaki cinsiyet ayrımcılığı tarihe karıştı. Kraliçe 2’nci Elizabeth’i “devlet başkanı” olarak kabul eden 16 Commonwealth üyesi ülke tahta öncelikli olarak en büyük erkek çocuğun geçmesi kuralını kaldıran kararı dün onayladı. 2’nci Elizabeth’in başında olduğu topluluğun Avustralya’da yaptığı zirvede alınan karar, İngiltere Kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William ile Cambridge Düşesi Kate’in ilk çocukları kız, daha sonrakiler oğlan olursa, kız çocuğunun bir sonraki İngiltere Kraliçesi olabileceği anlamına geliyor.

  KATE VE WILLIAM BÖYLE EVLENMİŞTİ / FOTO GALERİ

  Katolik yasağı da bitti

  Devrim niteliğinde diğer bir karar da veliahtların Katolik biriyle evlenmesi yasağının kaldırılması oldu. Kararı gündeme getiren İngiltere Başbakanı David Cameron basına yaptığı açıklamada, “Bu kurallar bizim gibi modern ülkelerle çelişki oluşturuyordu” dedi.

  KATE'İN GELİNLİĞİ GÜNLERCE KONUŞULMUŞTU / FOTO GALERİ

  Kızları olursa kraliçe olacak

  TAHTA kız evlatların geçme fikri William ile Middleton’ın bu yılki düğünlerinin ardından gündeme geldi. 2’nci Elizabeth, amcası 8’inci Edward’ın Amerikalı dul bir kadınla evlenmek için tahttan feragat etmesi ve yerine geçen babası 6’ncı George’un da erkek çocuğu olmadan vefat etmesinin ardından tahta zorunlu olarak oturmuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı