Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saray'a yüksek istişare kurulu

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  18.09.2015 - 00:03 | Son Güncelleme: 18.09.2015 - 00:03

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Daha farklı, geniş, kalitesiyle, kariyeriyle yüksek, çok çok faydalı olabilecek kişileri aldık” sözleriyle işaretini verdiği Yüksek İstişare Kurulu geliyor. Kurulda daha önce farklı kurumlarda hizmet vermiş, üst düzey yöneticilik yapmış 75-80 yaşındaki kişiler yer alacak. Kararname hazırlıkları devam eden kurula, tanınmış tarihçi, ekonomist, siyasetçi ve edebiyatçıların da girmesi bekleniyor.

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün katıldığı programda Saray’daki teşkilatlanma yapısının Çankaya Köşkü gibi olmadığını belirterek, “Burada daha farklı, çok daha geniş, kalitesiyle, kariyeriyle yüksek, çok çok faydalı olabilecek kişileri aldık” dedi.
  Saray’da Yüksek İstişare Kurulu’na benzer bir kurul oluşturmak istediklerini belirten Erdoğan’ın açıklamasıyla gözler yeni yapılanmaya çevrildi. Buna göre daha önce farklı kurumlarda hizmet veren, ülkeye emeği geçen, üst düzey yöneticilerden oluşan ve farklı dallarda çalışan kişiler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda oluşturulacak kurulda yer alacak. Kurulun kaç kişiden oluşacağı konusunda bilgi verilmezken, ekipte kamuoyunda tanınan ekonomistlerin, tarihçilerin, siyasetçilerin ve edebiyatçıların yer alabileceği ifade ediliyor. Saray’da yeni oluşturulacak birimle ilgili kararname hazırlıkları devam ederken, kurul için dünyadaki örneklerden ilham alındı. Ekipte görev alacak isimler çoğunlukla 75-80 yaşındaki kişilerden oluşacak.

  KONGRE MERKEZİ DE AÇILIYOR

  Saray’da yapımı devam eden kongre merkezinin de yıl sonuna kadar açılması planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ana binasıyla Beştepe Millet Camisi’nin arasında yapılan kongre merkezinin tamamlanmasıyla Saray kampüsündeki tüm inşaatlar da bitmiş olacak. Merkezde sergi salonu, opera salonu ve 2 bin kişiye hizmet verebilecek yemek salonu da yer alacak. Salon bittiğinde Saray’ın ana binasında verilen yemek programları bu binada gerçekleştirilecek. Kongre merkezinin olduğu alanda, 5 milyon kitapla Türkiye’nin en büyük kütüphanesi de hizmete girecek.

  Etiketler: Saray , istişare

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı