Sarar'la Hugo Boss'u enflasyon ayırdı

Hürriyet Haber
13.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hugo Boss'a 13 yıl boyunca fason üretim yapan Sarar Giyim, yüzde 15 enflasyon farkı isteyince, bu birliktelik bozuldu. Sarar Giyim'in patronu Cemalettin Sarar, ‘‘Dostça ayrıldık. Onlar artık kendileri Türkiye'de üretim yapacak’’ dedi.

Dünyaca tanınmış tekstil-konfeksiyon markası Hugo Boss ile Sarar Giyim'in yolları ayrıldı. Onüç yıldır Hugo Boss'a fason üretim yapan Sarar Giyim, maliyet artışları nedeniyle yüzde 15 fiyat farkı isteyince, Hugo Boss bu fiyat farkını kabul etmeyip, anlaşmayı bitirdi. Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, ‘‘Böylece artık fason üretimi bıraktık’’ derken, Boss'un başka bir ortak almadan Türkiye'deki üretimini İzmir Serbest Bölgesi'nde kuracağı yeni tesiste sürdüreceği öğrenildi. Cemalettin Sarar, yeni hedeflerini 2000 yılına kadar Sarar adıyla Milano, Paris, Düsseldorf, Londra, New York gibi 10 büyük moda kentinde kendi mağazalarını açmak olarak özetledi.

FASONCULUĞUN SONU YOK

Ayrıca Avrupa'da bir hazırgiyim fabrikasını alarak Avrupa'da üretim yapmak için İtalyan ve Alman firmalarla görüşme halinde olduklarını açıklayan Cemalettin Sarar şunları söyledi:

Onüç yıl Hugo Boss ile beraber çalıştık, yılda 160 bin adet takım elbise üretiyorduk. Fiyatlarda anlaşamadık, enflasyondaki artış nedeniyle Hugo Boss'tan verdiğimiz fiyata yüzde 15 artış istedik. Bunu kabul etmediler, dostça ayrıldık. Hiç unutmam Boss'taki dostlarım daha birkaç yıl önce pazara Türkiye'den daha ucuz üretim yapan ülkelerin girdiği yolunda bizi uyarmışlardı.

Hedefimiz bundan sonra dünya kapılarını zorlamak. Yabancı markalar nasıl ülkemizde mağaza açıp, dolar-mark bazında ürünlerini pazarlıyorsa bizler de aynı yollardan geçip bunu başarmalıyız. Avrupa'nın moda merkezi halini almış şehirlerde mağazalar açıp, markamızı tanıtacağız. Devlet de yurtdışı mağaza açanlara ve yatırım yapanlara teşvik vermeli artık. Boss firmasına fason üretim yapmamız bizim için o kadar ön planda değildir. Çünkü fasonculuğun sonu olmadığını biliyorduk. 1998 sonunda ihracatımız 30 milyon doları bulacak.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı