Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sarar'dan Siirt'e hibe basma fabrikası

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.03.1999 - 00:01

  Sarar Giyim A.Ş.'nin sahibi tekstilci Cemalettin Sarar, 3 yıl önce satın aldığı Sümerbank Basma Fabrikası'nın 288 tezgahını Siirt'e hibe edeceğini açıkladı.

  Makineleri inceleyen Vali Yardımcısı Zeki Kaya, fizibilite raporunun olumlu çıkması halinde, Siirt'in işsizlik sorununun büyük ölçüde giderileceğini söyledi.

  Sarar, satın aldığı Sümerbank Basma Fabrikası'ndaki dokuma tezgahları ile yan ünitelerini Siirt'e hibe ediyor. Eskişehir'deki Sarar Giyim Sanayi A.Ş.'nin sahibi Cemalettin Sarar, Güneydoğu kalkınması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, ‘‘3 yıl önce özelleştirme sonucunda aldığımız Basma Fabrikası'ndaki 288 tezgah çalışır durumda. Biz yeni teknolojiye geçeceğiz. Ancak kullanılır durumdaki bu makinelerin sanayileşme yolundaki Siirt Vilayetimizde değerlendirilmesi, bizi mutlu eder’’ dedi.

  Siirt Vali Yardımcısı Zeki Kaya, Siirt Eğitim ve Sanayi Vakfı Başkanı ve sanayici Suat Kayhan, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Barın, önceki gün Eskişehir'e gelerek, Cemalettin Sarar ile birlikte Sarar Basma Fabrikası'nı gezdi ve hibe edilecek makineleri inceledi.

  FİZİBİLİTE YAPILACAK

  Vali Osman Acar'ın Toplumsal Kalkınma Projesi (TOKAP) kapsamında Siirt'e sanayi yatırımları için sivil örgütlerle birlikte kolları sıvadıklarını belirten Vali Yardımcısı Zeki Kaya, incelemeleriyle ilgili şunları söyledi:

  ‘‘Sayın Cemalettin Sarar, fabrikasını olduğu gibi Siirt'e hibe etmeye hazır. Tek kuruş istemiyor. Ancak eski teknoloji olduğu için, fizibil olup olmadığını araştırmamız gerekiyor. Gerek Vakıf Başkanı, gerekse Ticaret Odası Başkanı bu konudaki kaygılarını dile getirdiler. Eğer fabrika üretimiyle kendisini ayakta tutabilecek bir durumdaysa, işsizliğin dorukta olduğu Siirt'e bu tesisi kazandıracağız.’’

  Siirt Eğitim ve Sanayi Vakfı Başkanı Suat Kayhan da ‘‘Bu makinelerin nakli, istihdamda yararlı olup olmayacağını belirlemek amacıyla fizibilite raporu hazırlayacağız. Ama herşeyden önce önerimize tereddütsüz olumlu cevap veren Sayın Sarar'a teşekkür ediyoruz. İnşallah Siirt'e dokuma fabrikası kazandıracağız’’ dedi.

  Eskişehir'de inceleme

  Siirt'ten gelen Vali Yardımcısı Zeki Kaya, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Barın ile Siirt Eğitim ve Sanayi Vakfı Başkanı Suat Kayhan Eskişehir'deki Sarar Basma Fabrikası'nı gezdiler, hibe edilecek makineleri incelediler.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı