Şarap şişesine Türk bayrağı koydum, 7 bin 500 lira ceza ödedim

Hürriyet Haber
13.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Corvus Şarapçılık Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Soley, Bozcaada’ya yeni bir kimlik, Türkiye’ye de yeni bir marka kazandırdıklarını bildirdi.

Soley, Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ANSİAD) toplantısında “İnancın Büyüttüğü Marka: Corvus ve Benim Olan Yarın” başlıklı bir konuşma yaptı.
Adadaki bağcılığı yeniden canlandırmak için örnek bir çalışma göstermek istediklerini anlatan Soley, 20 dönüm bağ ile Tekel’in özelleştirilmesiyle Bozcaada’daki harap olan Tekel Şarap işletmesini satın aldıklarını anlattı. Tekel’in ihalesini kazandıklarında ortaklardan birinin bu işten ayrıldığını kaydeden Soley, “Bağlarımız İngilizler tarafından dünyada görülmesi gereken 10 bağ arasında. Bu işe giriştikten sonra 25 yıl mimarlıkta boşa yaşamış olduğumu gördüm” dedi.

Bayrak cezası

500 bin şişelik şaraphane kapasiteleri olduğunu anlatan Soley, marka yaratma sürecinde yaşadıkları “trajikomik” olaylardan da söz etti. O dönemlerde şarapta yüzde 60 civarlarına ulaşan ÖTV ve KDV nedeniyle satamadıkları şarapların vergisinin bile istendiğinden yakınan Soley, şöyle devam etti:“Şarap şişelerimize kırmızı ay yıldız amblemini koyduğumuz için Bayrak Kanunu’na muhalefetten 7 bin 500 TL ceza ödedik. Mahkemeyi kazandık. İlk 5 yıl SSK prim borçlarını bile ödeyemiyorduk. Sadece maaşları ödedik. Şimdi Japonya’dan ABD’ye dünyanın dört bir yanına şarap ihraç ediyoruz.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı