Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Şarap fiyatları

Tuğrul ŞAVKAY

Şarap fiyatları

Birkaç haftadır Türkiye’de yeni çıkan şaraplardan sözediyorum.

Bu işi desteklediğim için olumlu açıdan bakmaya çalışıyorum.

Geçenlerde Hürriyet’in pazar ekindeki köşekomşumun bu şarapların fiyatları ile ilgili bir notu dikkat çekti. Aynı soru bana da çok sık soruluyor: Türk şaraplarının fiyatlarını nasıl buluyorsun?

El cevap: Benim övgüyle sözünü ettiğim denemeler, genellikle teknik hemen hiç hatası olmayan, özenle yapılmış düzgün ve dürüst şaraplar. Türkiye’nin şartları sanıldığı gibi yüksek kaliteli şarapçılığı teşvik eder olmaktan çok uzak.

Yine de hiçbir mazaret tüketiciyi bağlamaz. Dünyanın her yerinde sözünü ettiklerime benzer eli yüzü düzgün şaraplar 10 Amerikan doları civarında satılıyor. Türkçesi 3.5 ile 4 milyon lira arasında bir fiyat sözkonusu.

Benim söyleyeceğim bu kadar.

Gerisini takdir size kalmış.

Ağzımı, burnumu dağıtıyorlar!

Bugün endonazal bir cerrahi operasyon geçiriyorum. Türkçesi, bir uzman cerrah ağzımı değilse bile burnumu dağıtacak. Tabii sonra da toplayacak. İnşallah!

Benim bildiğim yaklaşık on yıldır burnumda bir deviasyon -yani eğrilik- var. Ama daha kötüsü, burnumun içinde oluşan süngersi bir doku bütün nefes yollarını yavaş yavaş, sinsice tıkadı.

Bunu en çok giderek tat alma duygusunun azalmasından anladım.

Birçok kişinin sandığının aksine, tat belirleyicisi organların başında ağız değil, burun gelir.

Harmanlanmış viskicilik işinin kralları, değişik viskileri farklı oranlarda harmanlayarak markanın tipik tadını yaratan başharmanlayıcılardır. Bunlar viski tadım işini yüzde doksan sadece koklayarak yaparlar.

Şarapçılıkta da renk ve berraklık gözle, aromalar ve buke ise hep burunla tespit edilir. Ağız ancak şarabın dolgunluğu ve nihayet genel uyumu hakkında karar vermeye yarar.

Örnekleri çoğaltabilirim. Yalnız bu kadarcık örnekten bile kolayca görüleceği gibi, burun benim gibi insanların çok önemli bir uzvu.

Cyrano de Bergerac için o muhteşem burunla yaşamak neyse, benim için de tıkanık bir burunla yaşamak aynı ölçüde sorunlu.

O nedenle burnumu açtırmağa karar verdim. Onun için de çok korkmama ve canımın tahmin edemeyeceğiniz kadar tatlı olmasına rağmen, tereddüt etmeden ameliyat olacağımı söyledim doktoruma.

Belki de siz bu yazıyı okurken ameliyatım bitmiş bile olabilir.

İşin sorunlu yanı, cerrahlar çok önemsemese bile bir süre evde oturmaya mecbur olmam.

Öyle olunca da bu hafta içinde size hayatın içinden haberler vermede görülecek bazı eksikliklerden ötürü mazur sayılmamı dileyeceğim.

Bir eleştiriye cevap

Şimdi üniversitede öğretim üyesi olan yakın bir arkadaşım var. Geçenlerde bana verip veriştirdi. Genel eleştirilerinden çok, doğrudan bana yönelttiği bir eleştiri içime oturdu.

Hatırlayacaksınız belki, bu köşede yayınlanan ilk yazılarımdan biri Cemal Reşit Rey (CRR) konser salonu ile ilgiliydi. Ağır bir yazı yazdım. Belediye’den ağır bir cevap geldi. Onu da içeriğine hiç dokunmadan biraz kısaltarak yine bu köşede yayınladım.

Eleştirimin bir noktası da, Cemal Reşit Rey’deki faaliyetin yeterince duyurulmamasıydı.

Arkadaşım da beni tam bu noktadan vurdu.

'Şimdi bütün bu faaliyeti duyurabileceğin, önerebileceğin bir sütünun var' dedi. 'Ancak sende hiç bir kıpırdanma görmüyorum. Bir gün bile CRR Konser Salonu’na ilişkin bir duyuru, bir öneri görmedim köşende.'

Eleştiri doğru. Arkadaşım çok haklı. 'Şu dünyada vazgeçemeyeceğin üç şey nedir?' deseler hiç düşünmeden 'şiir, müzik ve şarap' diyen benim müziğe bu kadarcık bir katkım da mı olmasın?

Böylece günah çıkardıktan sonra gelelim önerime...

CRR Konser Salonu şu günlerde onuncu kuruluş yıldönümünü bir dizi etkinlikle kutluyor. Bugün, 23 Mart Salı günü, akşam saat yedi buçukta ilgimi gerçekten çok çeken bir konser var.

Japon piyanist Fumiko Shiraga ve Yggdrasil dörtlüsü, ölümünün 150. yılı dolayısıyla Chopin’in 1 ve 2 numaralı piyano konçertolarını çalacak.

Ben şimdiden bunun çok ilginç bir konser olacağını düşünüyorum.

Bilet fiyatları bir milyon lira.

Biletler CRR ve AKM senfoni gişelerinde, Altunizade’de Capitol’de, Bakırköy’de Carousel’de satılıyor.

Ayrıca öğretmen, öğrenci ve emeklilere yüzde elli indirim var!

Belediye Faziletli ama, kültüre bu kadar katkı ancak sosyalist ülkelerde görüldü şimdiye kadar.

Sezarı öldürmekte kararlıyım, ancak hiçkimse bana onun hakkını yediremez.

DÜZELTME

<ı>Geçen haftaki yazımda Sevilen Şarapları’nın sahibinden söz ederken nedense 'Coşkun Sevilen' deyip durmuşum. Doğrusu Coşkun Güner olacaktı. Bunca yıllık bir dostumun adını yanlış yazdığım için üzüldüm.

Özür diler, düzeltirim

X