Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şarap ’alarm’ verdi, AB kurtarma planı hazırlıyor

  Hürriyet Haber
  05 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2007 - 01:52

  ŞARAP üretimi ve tüketiminde dünya birincisi olmasına rağmen sürekli gerileyen pazar payını tersine döndürmek isteyen AB, ortak bütçeden yılda 1.3 milyar Euro destek gören şarap sektöründe üretimi düşürürken, kalite ve tanıtımı artırıcı önlemler almaya hazırlanıyor.

  AB Komisyonu’nun tarımdan sorumlu Üyesi Mariann Fischer Boel,  önümüzdeki 5 yılda kademeli olarak  uygulamaya sokulması planlanan sektörel reformunun AB şarap  üreticilerinin artan kalite saygınlıklarıyla güç yitirdikleri eski  pazarlarda toparlanma sürecine girerken yeni pazarlarda boy  göstermelerine yol açacağını söyledi.

  ALARM ZİLLERİ:

  "Alarm zillerini çaldığı" şarap sektörünü düze çıkarmak için şimdiye  dek pazar fazlası üretimin imhası için kullanılan kaynağın uzun vadede  rekabet gücünün ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına harcanmasını  gereğini vurgulayan Boel, "Önerilerimin Avrupa şarap sektörünü yeniden  canlandıracağına ve hakkımız olan dünyanın en büyük ve en iyisi unvanını  almamıza olanak sağlayacağına eminim. O halde tartışmaları geride bırakarak şarap üreticilerimiz ve tüketicilerimiz için en iyisini  yapalım" şeklinde konuştu. AB Komisyonu tarafından onay için üye devletlere sunulan öneriler  arasında, yetersiz güneş nedeniyle özellikle kuzey ülkelerinde tercih  edilen şekerle zenginleştirme işleminin yasaklanması, şaraplık üzüm  üretiminden gönüllü olarak vazgeçen çiftçilere teşvik primi ödenmesi,  coğrafik kökene dayalı etiketlemeye geçilmesi ve promosyon için kaynak  ayrılması bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı