ANKARA HABERLERİ

Saraçoğlu’nda bakımsızlık tepkisi

Hürriyet Haber
29.02.2016 - 14:51Son Güncelleme :

Saraçoğlu Mahallesi’ndeki bakımsızlığa tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’ni zorla tahliyelerle insansızlaştırdılar. Şimdi de bakımını yapmayarak çöküntü haline getiriyorlar. Sonrada kentsel dönüşüm yaparak itibar vermeye çalışacaklar. Hükümet Devlet Mahallesi olarak bilinen Saraçoğlu Mahallesi’nde suç işliyor” dedi.

Hürriyet Haber

Lojman statüsünün kaldırılması için açtıkları davanın devam ettiğini belirten Candan özetle şunları söyledi: “Saraçoğlu Mahallesi, tarihsel ve kültürel varlığı ile hepimiz için bir değer, Ankara’nın incisi. Önce riskli alan ilan ettiler, sit derecesini düşürdüler, lojman statüsünü kaldırarak ekonomiye kazandırmak için Maliye Bakanlığı’na devrettiler. Riskli alan kararı dava yoluyla kaldırıldı. Sit derecesinin düşürülmesi dava yoluyla iptal edildi. Lojman statüsünün kaldırılması için açtığımız dava devam ediyor. Kültür Bakanlığı tüm yazışmalarımıza ve çağrılarımıza rağmen Ankara’nın yanı başındaki bu varlığın korunmasına gözlerini kapamış. Yapılar çürümeye bırakılmış durumda, merdivenler çöküyor, bahçeler çöp dolu, tavanlar akıyor, tesisat talan ediliyor. Kültür varlığını korumamak, bakımını yapmamak kanunen suçtur. Koruma Kurulunu ve Kültür Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Birazcık vicdanları varsa gereğini yaparlar. Maliye Bakanlığı ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Saraçoğlu’nda bakımsızlık tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 14 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Saraçoğlu’nda bakımsızlık tepkisi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı