Ege Haberleri

  Sapsarı ve güzel kokulu festival

  Yaşar ANTER, (DHA)
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum Bitez’de, 6. Mandalina Festivali dün başladı. Açılışa Kaymakam Mehmet Gödekmerdan, Bitez Belediye Başkanı CHP’li İbrahim Çömez, CHP İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk, Jandarma Komutanı Binbaşı Hakan Demirörs ile çok sayıda Bitezli katıldı.

  Belediyesi önünden mandalina bahçelerine kadar davul zurna eşliğindeki yürüyüşle başlayan festival Çömez’in verdiği kokteylle devam etti. Konuklara Bodrum yöresi çökeleği, zeytini ve ev yapımı ekmekle narenciye ürünleri dağıtıldı.

  Dört dakikada kasa

  Festival alanının ortasına konulan 200 kilo mandalina için yere oturarak eskiden olduğu gibi mandalina kasasını 4 dakikada anlatarak yapan Çömez izleyenleri şaşırttı. Çömez daha sonra Kaymakam Gödekmerdan ile kasaya mandalinaları dizdi.

  Çömez, “Elimizdeki alternatif turizm modeli olan mandalina bahçelerini ekoturizme kazandırmak amacı ile üniversitelerle işbirliğine gittik. Mandalina bahçelerini ve üreticisini korumayı amaçlıyoruz.

  Ekoturizm zamanı

  Mandalina bahçelerinin bulunduğu bölgeyi Bitez Özel Planlama Alanı ilan ederek, ekoturizmle unutulmaya yüz tutan bir geleneği yeniden canlandırmak istiyoruz. En son kasayı tam 40 yıl önce yine bu bahçede çakmış, mandalina kasalarını develere yüklemiştim” dedi.

  Gödekmerdan da Bodrum mandalinasının ve üreticisinin koruması için her türlü desteği vereceğini söyledi.

  Festival kapsamında bugün saat 11.00’de eski köy pazarında mandalina yarışmaları düzenlenecek. Mandalinadan elde edilen ürünlerin tanıtıldığı standlar açılacak. Develere mandalina kasaları yüklenerek eskiden yapılan ticaret canlandırılacak. Daha sonra festival kapsamında  saat 15.00’te Bodrum İskele Meydanı’nda düzenlenecek halka parasız mandalina dağıtılmasıyla sona erecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı