Ege Haberleri

EGE

  Şap hastalığına karşı aşı kampanyası

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  19 Eylül 2012 - 10:39Son Güncelleme : 19 Eylül 2012 - 10:36

  Denizli'de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, şap hastalığına karşı aşı kampanyası başlattı.Kampanya kapsamında 212 bin 141 büyükbaş hayvanın aşılanması hedeflendi.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan hayvancılıktan beklenilen verimin alınabilmesi için bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadelenin önemli olduğunu söyledi.
  Kutlu, şap hastalığının görüldüğü işletmelerde büyük ekonomik kayıplara neden olduğunu belirterek, “Bu ekonomik kayıpların azaltılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yürütülmekte olan Şap Aşılama Kampanyası çerçevesinde büyükbaş hayvanların şap hastalığına karşı aşılanıyor. Denizli’de hedefimiz merkez ve 18 ilçe merkezi ile 357 köy ve 88 kasabada, 27 bin 230 işletmedeki 212 bin 141 büyükbaş hayvanın tamamını aşılamaktır. İl ve ilçe teşkilatlarımızda görevli veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyenleri ve veteriner sağlık teknikerleri, tüm belde ve köylerdeki hayvancılık işletmelerinde bulunan gebe hayvanlar da dahil olmak üzere 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanları aşılayacaklar”dedi.


  Hayvan yetiştiricilerinden ekiplere yardımcı olunmasını isteyen Kutlu, “Büyükbaş hayvanlarına şap aşısı yaptırmayan yetiştiricilerimiz başka il ve ilçelere hayvan sevki yapamayacak ve hayvancılık desteklemelerinden faydalanamayacaklar. Ayrıca tüm uyarılarımıza rağmen hayvanlarına şap aşısı yaptırmayan vatandaşlara ise idari para cezası uygulanacak. Amacımız hayvan sahiplerine ceza uygulamak değil, Denizli’mizi hayvan hastalıklarından arınmış bir bölge haline getirerek yetiştiricilerimizin hayvancılık sektöründen daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı