Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Şap hastalığı Trakya'da yaygınlaştı'

  EDİRNE (A.A)
  12 Şubat 2006 - 12:14Son Güncelleme : 12 Şubat 2006 - 12:14

  Trakya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Öğüt, şap hastalığının Kurban Bayramı'ndan sonra bilinçsiz ve duyarsızlık sonucu bölgede yaygınlaştığını ileri sürdü.

  Öğüt, yaptığı açıklamada, çift tırnaklı hayvanlarda görülen ve büyük ekonomik kayıplara sebep olan şap hastalığının Trakya bölgesinde Kurban Bayramı'ndan sonra yaygın bir hal aldığını iddia etti.

  Her şeyden önce salgın hastalıklarla mücadelede başka ülkelerden kaçak hayvan girişinin önlenmesinin de önemli olduğunu belirten Öğüt, şap hastalığının Kurban Bayramı'ndan sonra bilinçsiz ve duyarsızlık sonucu bölgede yaygınlaştığını kaydetti.

  Trakya bölgesine Anadolu'dan hayvan girişi önlenmediği sürece bu salgınlarla hep karşılaşacağını öne süren Öğüt, “Bütün salgın hastalıklarda olduğu gibi şap hastalığı da sadece Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın aldığı tedbirlerle önlenemez” dedi.

  Her şeyden önce üreticilerin bu konuda duyarlı olmasını ve alınan tedbirlere yardımcı olmasını isteyen Öğüt, şunları kaydetti:

  “Yetiştiricilerin hayvanlarını hastalıktan korumak için gerekli biogüvenlik önlemlerini mutlaka almaları gerekir. Her şeyden önce işletmelerine yeni hayvan girişini durdurmaları, işletme girişlerinde hijyen ve dezenfeksiyona önem vermeleri gerekir. Karantina uygulanan yerlerde karantina tedbirlerine uyulması zorunludur. Veteriner hekim arkadaşlarımızda bu konuda bilgilendirilmiş ve gerekli tedbirleri almışlardır.”

  Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi'ne bağlı Karamusul Köyü'nde şap hastalığı görülmesini üzerine, Trakya bölgesinde ikinci bir emre kadar sığır, koyun ve keçi sevkıyatı yasaklanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı